Žigolo je prosil dame za odpuščanje

Sussane Klatten, ena najbogatejših žensk na svetu, je nasedla šarmu premetenega Švicarja. Čeprav se je izpostavila porogu, je izsiljevalca prijavila policiji. Včeraj je na sodišču priznal krivdo.

Objavljeno
10. marec 2009 13.45
Peter Žerjavič
Peter Žerjavič
Berlin - Sussane Klatten v 46 letih življenja ni imela hujših težav, zlasti ne z denarjem. Najbogatejša Nemka in dedinja družinskega imperija Quandtovih (ki ima med drugim v lasti 46,6 odstotka BMW) se je karseda izogibala münchenski družbeni smetani in skušala živeti normalno, daleč od medijskega trušča. Idilično življenje uspešne poslovne ženske, srečne žene in matere treh otrok se je končalo, ko je julija 2007 v nekem zdravilišču za petičneže pri Innsbrucku spoznala privlačnega Švicarja Helga Sgarbija.


Pol leta pozneje ga je milijarderka prijavila policiji, ker jo je izsiljeval za milijonske zneske. Klattnova je bila sicer le ena od žrtev prevarantskega žigola, a daleč najbolj znana in najpremožnejša. Njeno bogastvo z deležem v avtomobilski tovarni BMW in kemijskem podjetju Altana je menda vredno 7,8 milijarde evrov. Šarmu danes 44-letnega moškega se je na prvem srečanju še lahko uprla, toda ko jo je mesec dni pozneje obiskal na počitnicah v Franciji, sta začela ljubezensko razmerje. A premetenega Švicarja, ki se je izdajal za posebnega svetovalca švicarske vlade, še zdaleč ni zanimala ljubezen, temveč samo premoženje ženske s 55. mesta Forbesove lestvice najbogatejših.


Ko sta se sestala v sobi münchenskega hotela Holiday Inn, je najprej skrivaj posnel srečanje. Nato ji je postregel z izmišljeno, a očitno prepričljivo zgodbo (podobno je uspešno »prodal« še najmanj trem starejšim milijonarkam, ki jih je spoznal v imenitnih hotelih) o prometni nesreči v ZDA, zaradi katere potrebuje sedem milijonov evrov. Klattnova mu je ta denar posodila, vendar je nato zahteval še več - kar 290 milijonov. Milijarderka se je uprla in končala razmerje, a to je bilo zanjo šele začetek pravega pekla.


Osvajalec Sgarbi jo je začel izsiljevati in groziti z objavo videoposnetkov iz hotelskega ljubezenskega gnezda. Za molk je zahteval 49 milijonov evrov, pozneje je znižal »ceno« na štirinajst milijonov. Ne glede na vse posledice se je milijarderka odločila, da bo prevaranta prijavila. Med izročitvijo »odkupnine« so ga januarja lani aretirali na Tirolskem v Avstriji in ga pozneje izročili nemškemu pravosodju. Kmalu je bil na Apeninskem polotoku aretiran še Sgarbijev italijanski sodelavec Ernano Barretta, avtor posnetkov za izsiljevanje.


Pot od italijanskih organov pregona do medijev ni bila dolga. Podrobnosti ljubezenskega življenja očarljivega in sladkobesednega Sgarbija s štirimi nemškimi damami so bile objavljene v časopisju. Samo razvpitega videoposnetka (še) ni videl nihče. Ker je Sgarbi na včerajšnjem sojenju v Münchnu priznal krivdo, bo Klattnovi in preostalim trem žrtvam vsaj prihranjeno pričanje pred sodiščem. Tožilstvo je zahtevalo devet let zapora, sodišče se je odločilo za tri leta nižjo kazen.


Elegantno oblečeni švicarski osvajalec ženskih src in menda najbolj znani evropski žigolo se je na sojenju opravičil prizadetim damam, ki jih je spravil ob skupno 9,4 milijona evrov. Milijarderka Klattnova pa je o zadevi javno govorila le enkrat. »Dovolj pogosto sem naredila napako in se odprla ljudem, ki si ne zaslužijo zaupanja. Tako človek postane žrtev. To te spravi v slabo voljo in boli,« je lani izjavila za Financial Times Deutschland. Štiri dame si sicer prizadevajo, da bi jim Sgarbi tudi vrnil denar, a to najbrž ne bo učinkovito zdravilo za njihove bolečine.