Življenje na Marsu je mogoče

Na neprijazni Zemlji je pred milijardami let obstajalo življenje skoraj brez kisika.

Objavljeno
22. avgust 2011 11.00
Posodobljeno
22. avgust 2011 11.00
Mo. S.
Mo. S.

SYDNEY – Pred kratkim so znanstveniki odkrili dokaze o tekoči slani vodi na Marsu, zdaj pa so našli še eno sled, ki bi lahko pokazala, da je na tem planetu življenje res mogoče.

Živele so brez kisika

V zahodni Avstraliji so namreč odkrili najstarejši fosil na Zemlji, po temeljitem raziskovanju pa so ugotovili, da so njegove celice in bakterije pred 3,4 milijarde leti živele na območju brez kisika.

Življenje na Marsu je zelo mogoče

Po tej teoriji se je življenje na Zemlji izoblikovalo s pomočjo žvepla in ne (le) kisika, to pa podpira idejo, da bi lahko podobne življenjske oblike bile tudi na preostalih planetih, kjer je koncentracija kisika izjemno majhna ali pa ga sploh ni. »Bi lahko takšne stvari obstajale na Marsu? Je zelo mogoče, ti dokazi so vsekakor spodbudni,« je dejal Martin Brasier z univerze v Oxfordu.

Peklenska Zemlja

Analiza najdenega fosila je znanstvenikom pomagala ustvariti podobo Zemlje pred milijardami let. Bila je vroča in temna, vulkanski izbruhi in padci meteoritov so bili stalnica, nebo je bilo sivo, oceani pa so imeli do 50 stopinj Celzija.

Najzanimivejše je, da je bilo takrat kisika zanemarljivo malo (danes ga je v ozračju 21 odstotkov), saj ni bilo alg in rastlin, ki bi ga ustvarile. Okolje je bilo več kot neprijazno, celo peklensko, se je pošalil Brasier, ampak za tovrstne bakterije, ki so prednice vsega živega na Zemlji, je bilo popolno.