Tako kot v Nemčiji je tudi v drugi največji članici Evropske unije Franciji fiskalni pakt romal pred ustavno sodišče. To je danes razsodilo, da za izpolnitev evropskih obljub ni potrebna sprememba francoske ustave.
Po razsodbi ustavnega sodišča je odleglo predvsem socialističnemu predsedniku Françoisu Hollandu, kajti če bi sodišče odločilo drugače, bi moral za uresničitev obljub o evropskem paktu za dosledno spoštovanje proračunske discipline čakati na dolgotrajne postopke v procesu spreminjanja ustave. Zdaj je vse precej lažje. Predlog za sprejetje posebnega zakona lahko pošlje v parlament, v katerem ima za potrditev fiskalnega pravila zagotovljeno zadostno večino.
Francoski ustavni sodniki so med drugim razsodili, da za uvedbo tako imenovane dolžniške zavore v Franciji ni ovir, da dogovorjena bruseljska pravila niso v nasprotju s francosko ustavo in ne omejujejo francoske suverenosti, kar so trdili nekateri levičarski politiki. Predsednik Hollande je zato takoj po razsodbi sodišča pozval vlado, naj kar se da hitro pripravi dva zakonska osnutka. Prvo besedilo bo namenjeno ratifikaciji evropskega fiskalnega pakta, z drugim pa bo parlament uzakonil veljavnost fiskalnega pravila. Zakona, s katerima bi tudi Francija ratificirala in uveljavila fiskalno pravilo, bosta po oceni Pariza sprejeta konec septembra ali najpozneje v začetku oktobra.
Dogovor o fiskalnem paktu, ki ga je razen Velike Britanije in Češke sklenilo 25 od 27 članic EU, sicer predlaga vpis zlatega pravila v ustave držav podpisnic, vendar pa tega od njih izrecno ne zahteva. Zaradi različnih razlag in prepirov so se za ustavno presojo evropskih dogovorov odločili tudi v Nemčiji, kjer sta tako bundestag kot bundesrat sicer že potrdila fiskalni pakt in tudi nemško sodelovanje v evrskem stabilizacijskem mehanizmu (ESM), vendar predsednik države Joachim Gauck dokumentov še noče podpisati, dokler ustavno sodišče ne bo presodilo o več tožbah, vloženih zaradi domnevne protiustavnosti. Odločitev sodišča bo predvidoma znana 12. septembra.
Fiskalni pakt naj bi začel veljati 1. januarja 2013, do takrat pa ga mora ratificirati najmanj dvanajst izmed petindvajsetih podpisnic. Do zdaj se je to med drugim že zgodilo v Avstriji, Latviji, na Danskem, Cipru in Portugalskem ter v Grčiji in Sloveniji.