Zmaga ponovno Chavezu

Na venezuelskih predsedniških volitvah je v nedeljo slavil dosedanji predsednik Hugo Chavez, ki je po preštetih 78 odstotkov vseh glasov dobil 61-odstotno podporo volivcev.

Objavljeno
04. december 2006 11.10
Hugo Chavez po zmagi
Caracas - Na venezuelskih predsedniških volitvah je v nedeljo slavil dosedanji predsednik Hugo Chavez, ki je po preštetih 78 odstotkov vseh glasov dobil 61-odstotno podporo volivcev.

Opozicijski kandidat Manuel Rosales je po volitvah, katerih se je udeležilo več kot 70 odstotkov od 16 milijonov volilnih upravičencev, poraz priznal, toda poudaril, da se bodo še naprej borili proti voditelju, ki mu očitajo naraščajoč avtoritarizem.

Zapriseženi nasprotnik ZDA in velik prijatelj kubanskega predsednika Fidela Castra je razglasil "zmago revolucije" ter obljubil, da ne bo Venezuela nikoli "ameriška kolonija". Skupni kandidat opozicije Manuel Rosales je dobil 38 odstotkov glasov.

Predsedniške volitve v Venezueli, na katerih skoraj 16 milijonov volilnih upravičencev izbira vodjo države za mandat od februarja 2007 do začetka leta 2013, je zaznamovala množična udeležba. Sedanji predsednik Hugo Chavez je ob oddaji svojega glasu izrazil prepričanje, da bo zmagal, in poudaril, da bodo izidi demokratični. Chavezov optimizem potrjujejo tudi nekatere javnomnenjske raziskave.

Z odločno kampanjo do predsednika

Chavez se je rodil 28. julija 1954. S 17 leti je vstopil v vojsko, kasneje pa je študiral družboslovje in politologijo. Od leta 1983 do sredine 90. let je vodil paravojaško Revolucionarno bolivarsko gibanje 200, ki je leta 1992 izvedlo neuspešen vojaški udar proti tedanjemu predsedniku Carlosu Andresu Perezu. Perez je bil naslednje leto odstavljen zaradi korupcije, Chaveza pa so po dveh letih v zaporu pomilostili.

Z odločno kampanjo proti korupciji in revščini, v kateri je postal znan predvsem po svojih več ur trajajočih govorih in spretni retoriki, se je Chavezu na volitvah leta 1998 uspelo zavihteti na predsedniški stolček. Z novo "bolivarsko" ustavo je naftna industrija postala državna lastnina, s tem pa so bili vzpostavljeni temelji za obsežne socialne in izobraževalne programe.

Zaprisežen levičar Chavez, ki državo in vlado vodi od leta 1999, se pri svoji politiki socialne prenove sklicuje predvsem na Simona Bolivarja, velikega osvoboditelja južnoameriških kolonij izpod španske nadvlade. Pod Chavezovim vodstvom je dobila država novo "bolivarsko" ustavo in se preimenovala v Bolivarsko republiko Venezuelo. Z denarjem, ki ga prinašajo bogate zaloge nafte, je Chavez financiral milijarde dolarjev vredne socialne programe, s katerimi si je zagotovil podporo revnega dela prebivalstva.