V 210 jedrskih poskusih, ki jih je Francija med letoma 1960 in 1996 izvedla v Sahari in v Tihomorskem oceanu je sodelovalo okoli 150.000 civilistov in vojakov. Številni med njimi so se kasneje soočili z resnimi zdravstvenimi težavami.
O zakonu mora sedaj odločati še senat, ki ga bo skoraj zagotovo podprl. Obrambni minister Herve Morin je maja ob predstavitvi zakona izrazil pričakovanje, da bo v veljavo stopil do konca leta. Nedavno pa je menil, da bodo odškodnine zadevale "nekaj sto" ljudi.
Francija je zakon sprejela po desetletjih uradnega zanikanja odgovornosti. Temu naj bi botroval strah pred oslabitvijo njenega jedrskega programa sredi hladne vojne. Francoski veterani so dolga leta vodili kampanjo, v kateri so od države zahtevali, naj prevzame odgovornost za starajoče in obolelo osebje, ki je delalo v francoskih jedrskih programih.
V skladu z zakonom bo devetčlanski odbor zdravnikov pod vodstvom sodnika preučeval zahteve posameznikov po odškodnini. Država se želi z odločitvijo o odškodninah z zakonom sicer predvsem izogniti dolgotrajnim sodnim postopkom. Kakim desetim veteranom si je sicer doslej v tožbah proti državi uspelo izboriti manjše odškodnine.
Francija, ena izmed svetovnih jedrskih velesil, je v zgodnjih 60. letih minulega stoletja izvedla 17 jedrskih poskusov, vključno s štirimi poskusi v ozračju. Po neodvisnosti Alžirije je Francija 193 jedrskih poskusov izvedla blizu otokov Mururoa in Fagataufa, ki spadata v Francosko Polinezijo. Poskuse je Francija izvajala vse do leta 1996, ko je takratni francoski predsednik Jacques Chirac razglasil konec jedrskega programa.
Francoska vlada je ob pripravi zakona o odškodninah za žrtve jedrskih poskusov začela tudi odstranjevati tančico skrivnosti okoli jedrskega programa. Tako je odprla vojaške arhive o jedrskem programu, ki jih sedaj raziskujeta dva strokovnjaka. Slednja naj bi decembra predložila poročilo o vplivu jedrskih poskusov na okolje.