Borci za pravice živali so akcijo označili za »neumno, neznanstveno in kruto«, na neutemeljenost takšnih ukrepov pa je opozoril tudi virolog Nikolaj Nikitin.
Podobne akcije že v času olimpijskih iger
Moskva slovi po veliki populaciji potepuških psov in mačk, vendar se je njihovo število v zadnjih letih zmanjšalo. Podobne akcije množičnega poboja potepuških psov so Ruske pristojne službe po številnih mestih izvajale tudi pred dvema letoma, preden je Rusija gostila olimpijske igre v Sočiju.
Številna poročila o množičnih pobojih psov prihajajo tudi iz Kitajske, kjer naj bi že januarja lokalne službe po številnih vaseh prebivalcem naročile, naj pobijejo svoje domače živali.
Strahove je še povečal primer psa, katerega rezultati testa okuženosti s koronavirusom kažejo »nizko pozitivnost«. Gre za prvi tovrstni primer, vendar pa hongkonški oddelek za agrikulturo opozarja, da za zdaj ni dokazov, da je pes okužen, saj bi lahko bil izid testa zgolj posledica okoljske kontaminacije, saj je bil z virusom okužen njegov lastnik.
Nekatere živali bodo z izbruhom virusa pridobile
Kitajska je zaradi sumov, da bi se lahko virus na človeka prenesel z divjih živali, prepovedala uvoz in prodajo divjačine. Na tržnicah v Wuhanu, kjer je virus prvič izbruhnil, namreč za hrano in tradicionalno medicino prodajajo številne vrste divjih živali, med njimi ogrožene luskavce, ki so glavni osumljenci za izbruh virusa.
Prepoved prodaje na Kitajskem bo najverjetneje znatno zmanjšala lov in preprodajo ogroženih živalskih vrst, zlasti po južni Aziji in Afriki.