Pater med mašo: »Če ne boste volili SDS, boste grešili«

Lojze Peterle je prepričan, da takšni pozivi vernikom niso primerni. SŠK dodaja, da to ni uradno mnenje slovenske RKC.

Objavljeno
03. julij 2014 16.59
Posodobljeno
03. julij 2014 17.23
25.7.2012 Ljubljana, Slovenija. Lojze Peterle, clan Nove Slovenije - NSi in evropski poslanec.FOTO:JURE ERZEN/Delo
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si

Evropski poslanec Lojze Peterle (NSi) je na svoji Facebook strani opozoril na dogodek med zlato mašo patra Bernardina Sušnika v ljubljanskem Bežigradu.

»Zlatomašni pridigar se je odločil, da bo ob tej priliki razodeto resnico prenesel tudi na politično področje. Svetoval nam je, naj volimo stranko, ki ima predsednika v zaporu, če nočemo biti v grehu,« je zapisal Peterle.

Spomnil je, da so krščanski demokrati ob prvih demokratičnih volitvah sprejeli sklep, da ne bodo plakatirali po cerkvenih stavbah. 

»Cerkev in politika se morata očistiti«

Peterle je prepričan, da so takšni pozivi neprimerni. »Ne verjamem, da lahko stanje duha na Slovenskem spremenimo tako, da bodo duhovniki prevzemali vlogo strankarskih aktivistov in nam z avtoriteto razodete resnice v cerkvah priporočali, koga naj volimo. Cerkev in politika se morata očistiti in se posvetiti vsaka svojemu poslanstvu. Samo tako lahko tudi pristno sodelujeta v dobro ljudi,« je zapisal. 

»Tudi duhovniki so politični ljudje, tako kot vsi drugi, in imajo pravico do svojega mnenja o političnih temah. Menim pa, da ni prav, da duhovnik pozove ljudi, kako naj volijo, in pri tem uporabi še pretnjo greha,« je za Večer svoj pogled na dogodek dodatno pojasnil Lojze Peterle in dodal, da je šlo v tem primeru za izrabo avtoritete za vpliv na voljo ljudi. 

Peterle poudarja tudi, da bi enako storil, če bi šlo za poziv v prid njegovi stranki, in dodaja, da bo volil stranko, ki je pridigar ni priporočil, brez občutka, da je grešil.

Kot piše Večer, ne gre za prvi primer, ko se je kakšen vidnejši duhovnik javno izrekel v prid SDS.» Moralni teolog Ivan Štuhec se udeležuje zborovanj v podporo zaprtemu Janezu Janši, tudi kardinal in nekdanji ljubljanski nadškof Franc Rode je Janšo primerjal z Nelsonom Mandelo in Gandhijem. Cerkev se je zelo jasno opredelila tudi do referenduma o družinskem zakoniku,« navaja časnik.

»To ni uradno mnenje slovenske RKC«

Slovenska škofovska konferenca (SŠK) posebnega opozorila patru, ki sicer dela in živi v ZDA, ne bo izrekla. Kot je poudaril glavni tajnik SŠK Tadej Strehovec, gre za njegovo osebno mnenje, in ne za uradno mnenje slovenske katoliške Cerkve. 

Dodaja, da SŠK o dogodku ni bila formalno obveščena in da je za dogodek izvedela po Peterletovem zapisu na Facebooku.