Ljubljana – Slovenski volivci bodo jutri že drugič v zadnjih treh letih odšli na enega od več kot 3000 volišč po državi, ki bodo odprta zaradi predčasnih volitev. Kdo bo sestavljal novi državni zbor, bo neuradno znano že v nedeljo zvečer. Danes pa velja volilni molk.
Na uradne izide volitev bo treba počakati do 29. julija, kmalu po tem pa je pričakovati, da bo predsednik države Borut Pahor sklical konstitutivno sejo sedmega sklica državnega zbora. Neuradno se za zdaj omenja, da bi ta seja lahko bila 1. avgusta.
Stranke oziroma 17 kandidatnih list (1134 kandidatov), ki se potegujejo za nov štiriletni mandat, so včeraj lahko še zadnjič nagovarjali 1.714.476 volilnih upravičencev. Danes jih ne smejo več, ker je do nedelje do 19. ure volilni molk.
Prijave kršitev
Kršitve volilnega molka je mogoče sporočiti operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave. Čez dan, torej danes in jutri od 7. do 19. ure, bo prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejemala dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve. Danes od polnoči dalje pa do 7. ure zjutraj lahko državljani morebitne kršitve sporočajo operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Na isti telefonski številki bodo prijave sprejemali tudi od sobote od 19. ure do nedelje do 7. ure zjutraj.
Državni zbor se mora na ustanovni seji sestati najpozneje v dvajsetih dneh po izvolitvi novih poslancev. Poslovnik državnega zbora določa, da se parlament konstituira, ko je potrjenih več kot polovica mandatov. Prvo sejo skliče predsednik države, za pripravo prve seje novega sklica pa mora poskrbeti sedanji predsednik Janko Veber. Ta tudi najpozneje pet dni pred prvo sejo parlamenta skliče sestanek vodij poslanskih skupin in poslancev narodnih skupnosti. Na njem se med drugim določita predlog dnevnega reda prve seje in sedežni red poslancev v dvorani. Na prvi seji poslanci volijo tudi svojega predsednika (46 glasov) in podpredsednike.
Septembra novi mandatar?
Po konstituiranju državnega zbora (DZ) bodo stekli postopki za oblikovanje nove vlade. Predsednik države mora najpozneje v 30 dneh po ustanovni seji DZ in po posvetu s poslanskimi skupinami predlagati kandidata za predsednika vlade. Tega DZ voli tajno, z večino glasov vseh poslancev (46), o mandatarju pa mora odločati v sedmih dneh od vložitve predloga. Pričakovati, da bodo poslanci o mandatarju glasovali na začetku septembra. Ko je predsednik vlade izvoljen, mora najpozneje v 15 dneh DZ predlagati imenovanje ministrov. Šteje se, da je vlada nastopila funkcijo, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov.