Zadnja anketa: SDS pada, raste Združena levica

V parlament bi prišle SMC, SDS, Desus, SD&Solidarnost, NSi, Zaab, SLS in ZL.

Objavljeno
11. julij 2014 21.17
Posodobljeno
11. julij 2014 21.17
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Ljubljana - Zadnja meritev pred volitvami kaže, da se je SMC ustavila na dobrih 33 odstotkih, podpora SDS pa še naprej pada. Združena levica (ZL) beleži rasti in bi se lahko uspela uvrstiti v parlament, kaže anketa, ki jo je za Planet Siol.net izvedel Episcenter. Anketa napoveduje 44-odstotno volilno udeležbo.

V primerjavi z anketo, ki jo je portal objavil včeraj, je SDS izgubila tri odstotne točke. Episcenter med razlogi za padec SDS navaja naraščajočo volilno udeležbo, saj ima SDS, kot kaže, zanesljivo in odločeno volilno telo okrog 150.000 volivcev, ki se ne spreminja.

ZL dosegla parlamentarni prag

Presenečenje na lestvici je ZL, ki je v primerjavi s četrtkovo raziskavo pridobila 1,5 odstotne točke in se bo, kot kaže anketa, uspela uvrstiti v parlament.

Volilna napoved kaže, da bi zmagala SMC s 33,4-odstotno podporo. Drugo mesto bi zasedla SDS s 21,3 odstotka glasov podpore, medtem ko bi se stranka Desus z 10,3 odstotka glasov uvrstila na tretje mesto. Skupno listo SD in Solidarnost bi obkrožilo 9,3 odstotka volivcev.

NSi je s 6,3 odstotka podpore vprašanih pred ZaaB, ki bi jo na volitvah obkrožilo 5,9 odstotka sodelujočih v anketi, ki se bodo zagotovo udeležili volitev. SLS pa bi na volitvah obkrožilo 4,2 odstotka zanesljivih udeležencev volitev. Združeno levico bi sodeč po anketi tako kot SLS obkrožilo 4,2 odstotka vprašanih.

Pred vrati DZ ostanejo ...

Pred parlamentarnim pragom so se znašle stranke PS (1,5 odstotka), Verjamem (1,1 odstotka), SNS (1,1 odstotka), Piratska stranka Slovenije (en odstotek), Zeleni Slovenije (0,2 odstotka), Enakopravni deželani - Naprej Slovenija (0,2 odstotka) in DL (0,1 odstotka).

Stranka SMC bi po napovedih Episcentra zasedla od 29 do 35 sedežev. SDS bi v prihodnjem sklicu parlamenta pripadlo od 18 do 22 sedežev. DeSUS bi po rezultatih ankete dobil od osem do 11 poslanskih sedežev, SD s Solidarnostjo pa od sedem do 10. NSi bi dobila od štiri do sedem sedežev, ZaAB pa od štiri do šest. SLS in ZL pa imata pet možnih mandatov.

Javnomnenjsko anketo je Episcenter opravil danes na vzorcu 1055 državljanov.