Janša: »Grožnje farmacevtov so smešne«

Rezerve vidi v zmanjšanju moči farmacevtskih lobijev in pri vodenju bolnišnic.

Objavljeno
08. november 2011 18.12
Posodobljeno
08. november 2011 18.45
P. J.
P. J.
LJUBLJANA – Nezadovoljstvo v Sloveniji je mogoče zaznati tudi na področju zdravstva. Janez Janša je v javljanju za oddajo Svet dejal, da v zdravstvu obstaja še veliko rezerv.

Za dostopnejše zdravstvo

Rezerve vidi predvsem v zmanjšanju moči farmacevtskih lobijev. Ena izmed rešitev je tudi v vodenju bolnišnic. Nekatere bolnišnice po njegovem mnenju dobro poslujejo, druge pa manj. V naslednjem letu po njegovem mnenju ne bo mogoče zagotoviti dodatnih sredstev, zato je treba zagotoviti boljše vodenje in dostopnejše zdravstvo.

Na grožnje farmacevtov, da ne bodo več dobavljali zdravil, če se bodo cene znižale, odgovarja: »Grožnje se slišijo smešne, saj smo del evropskega trga. Treba je pač poiskati tiste dobavitelje, ki bodo dobavljali zdravila po konkurenčnih cenah.«

Potreben je nov zdravstveni zakon, za katerega pravi, da ga je začela SDS pripravljati že v svojem mandatu, po njegovem mnenju ga je v začetku dobro nadaljeval tudi Borut Pahor, vendar je bila predlagana reforma zdravstva »brez repa in glave«.

Pravičen plačni sistem

Pred časom so stavkale tudi medicinske sestre, o katerih pravi, da zanje »tukaj ni idealnih rešitev. Težave pa bodo dokler bo zdravstvo znotraj togega urejanja javnega sektorja.« Nagrajevanje je po njegovem mnenju treba urediti glede na specifike zdravstva. »Podobno kot v šolstvu je eno administracija, drugo pa so storitve. Stavka je pokazala, da je treba znotraj iste mase plač uvesti neki sistem, ki bo pravičen za vse.«

V okviru gospodarskega foruma, ki ga jutri pripravlja Janševa SDS, pa bo nastopil tudi nekdanji gospodarski minister Matej Lahovnik. Ali to pomeni, da bo tudi Janšev prvi kandidat za ta resor, pa Janša odgovarja: »Gre za odprti forum. Vabljene so tudi ostale stranke, vabljeni so gospodarstveniki, povabljeni so tudi ugledni evropski gospodarstveniki. V naši stranki bi želeli, da se pogovarjamo o gospodarstvu. Tukaj ni pomembna strankarska opredelitev, ampak skupen cilj, ki je izboljšanje gospodarskega stanja v državi.«