Soočenje: Treba je udariti po mizi in narediti red

Janković je za dvig DDV, Janša in Virant pa proti.

Objavljeno
27. oktober 2011 19.12
Posodobljeno
27. oktober 2011 20.09
P. J.
P. J.

LJUBLJANA – Na nacionalni televiziji so v oddaji soočili tri kandidate za novega mandatarja, ki jim po javnomnenjskih  raziskavah in anketah najbolje kaže. V oddaji so se Janezu Janši, Gregorju Virantu in Zoranu Jankoviću pridružili lastniki podjetij, menedžerji in sindikalisti.

Trenutni položaj v Sloveniji je slabši, kot si večina sploh predstavlja. Vse večji je tudi padec bruto domačega proizvoda. V blagajno prihaja vse manj denarja, vse večji pa je tudi delež nezaposlenih v Sloveniji. Podjetja so se po besedah direktorice Ajpesa Romane Logar zadolževala za lastniško konsolidacijo in ne za nove projekte.

Od kod denar?

David Palčič pravi, da so nujna nova sredstva, s katerimi bi pomagali podjetjem.

Janša je poudaril, da bančni sektor ne deluje, smo v kreditnem krču, in ker podjetja ne dobijo kreditov, po njegovem mnenju razdeljevanje sredstev ni prava rešitev za to, da država daje nepovratna sredstva. Treba je sanirati bančni sistem, saj država in vlada ne moreta odločati o tem, komu bo posojen denar.

Virant je proti takšnemu zadolževanju, treba je uravnotežiti, ne pa dodatno zadolževati. Vlada mora poskrbeti, da se država debirokratizira in se ustvari za podjetja primernejše okolje. »Država se mora iz bank umakniti. Država je pokazala, da ni pravi upravljalec gospodarstva. Izvaja naj le servis, ne pa tudi upravlja gospodarstva.«

Janković loči dobre banke od slabih in dobre direktorje od slabih. Po njegovem mnenju je pomembna menedžerska struktura.

O dvigu davkov

Marjan Batagelj: »Težko je napovedovati gospodarsko rast z zadolževanjem. Mlade je treba učiti, naj varčujejo in naj se ne zadolžujejo.« O dvigu DDV pravi, da to ne more biti ukrep, ki bo pomagal gospodarstvu, zato ga tudi ne bo podpiral.

Ladislav Rožič iz Zveze svobodnih sindikatov pravi, da je treba znižati sivo ekonomijo, saj se bo že iz tega dobilo precej sredstev.

Janša pravi, da dvig davkov ni rešitev, saj se bo s tem poglabljalo zadolževanje, »rešitve je treba poiskati drugje. Treba je poiskati nova delovna mesta v gospodarstvu in jim dati kisika.« Pri tem omenja sprostitev finančnega krča, zagotovitev pravične države. Gospodarski spori na sodišču se rešujejo povprečno štiri leta, kar je po njegovem mnenju nesprejemljivo, saj zaradi tega mnogi propadejo. »Slovenija ne bo funkcionirala, dokler ne bo ta problem rešen.«

Franci Pliberšek iz Mika Celje je poudaril, da je treba 'zagnati' pravno državo. »Kdor zavozi firmo, lahko čez dva dni začne z novo, in to ni prav. V Švici ima tisti, ki naredi kaj takega, prepoved ustanovitve podjetja za 10 let.«

Birokracija

Samo Hribar Milič, predsednik GZS, je poudaril, da se je treba usmeriti v investicije, ki bodo racionalne in podjetniške. »Prinašati morajo dodano vrednost in biti morajo tehnološko na visokem razvoju, da bodo dale nove zaposlitve. Ponovno je treba spodbuditi gradbeništvo.«

Glede birokacije je Janša povedal, da je v preteklih letih vladal kaos, saj je vsak, ki je imel pristojnost, šel preko njih. Marjan Batagelj je predstavil vsakodnevne težave, Janez Posedi pa je poudaril, da v Sloveniji ne vladajo birokrati, ampak lobiji. Programi, kjer se omenja dvig davka, so po njegovem mnenju narejeni na pamet, brez raziskav. »Nekdo, ki vidi, kaj se v naši državi dogaja, zagotovo ne želi poslovati s takšnimi subjekti,« je dejal o plačilni nedisciplini.

Nujna sta morala in etika

Palčič je dejal, da ni problem v državni lastnini. »Težave imamo z upravljanjem državne lastnine. Nobena politika ni pripravljena spustiti te lastnine iz rok. Delavci, menedžment in lastnik morajo imeti enak cilj.«

»Osnova vsega pa je etika in morala,« je dejal Rožič. Država mora imeti svoja podjetja kot svojo srebrnino. Podjetja se ne smejo prodati. Janša pravi, da se preveč ukvarjamo z državnimi podjetji. »Daleč največ zaposlujejo mala podjetja, ki imajo težave zaradi kreditnega krča in gospodarskih sporov. Začarani krog je treba presekati.«

Virant pravi, da je s prodajo srebrnine možno znižati dolg. Janković pravi, »če se že zadolžiš, se zadolži za razvoj. Trabe je investirati v razvoj.« Meni tudi, da je prav, da ima država svojo lastnino. 

Janković verjame v »delu čast in oblast«

Posedi je dejal, da je problem delavcev v tem, da jih nihče ne spoštuje in da vsi pljuvajo po njih, ne glede na to, ali delajo v javnem ali zasebnem sektorju. »Žalostno je, da tisti, ki niso pošteni, diktirajo tempo v Sloveniji.«

Janković je dejal, da se vlada vodi enako kot podjetje. »Če niso delavci zadovoljni, ne more biti napredka. Verjamem v parolo 'delu čast in oblast'.« Janša poudarja, da smo danes tukaj, kjer smo, zato, ker se tista podjetja, ki so dobra, niso mogla razvijati.

Virant je načel problematiko zaposlovanja mladih in ustvarjanja ustreznih življenskih razmer zanje. »V naslednjem mandatu bo treba nastopiti ostro, odločno proti gospodarskemu kriminalu. Morebitne stavke pa bi lahko privedle do grškega scenarija.«

Konkretne težave in rešitve

Palčič je povedal, da se strinja z Janšo, da je treba veliko narediti za izobraževanje in etiko.

Rožič je dodal, da je treba podpisati socialni sporazum, na podlagi katerega bomo delovali v prihodnosti.

»Potrebna je pravna država, v kateri bomo lahko delovali. V programih je zelo lepo napisano, kaj je treba narediti, nas pa zanima, kako,« je dejal Franc Pliberšek.

Batagelj je mnenja, da je treba uvesti investicijske olajšave in za mlade ob zaposlitvi za nedoločen čas uvesti davčno olajšavo. »S tem bi se dosegla tudi socialni red in mir. Težiti bo treba k svoboščinam in pravičnosti.«

Janković je povedal, da je potreben dialog. In da bo uvedel konkretne cilje in roke.

Janša je poudaril, da ima SDS ključne odgovore na podana vprašanja. »Pripravili smo že 50 konkretnih zakonov. Naredili bomo vse potrebno, da pride do gospodarskega zagona. Delovati je treba takoj. Ključen je socialni dialog. Treba je najti rešitve tudi za tiste mesece, ko vlade še ne bo.«

Virant se strinja, da so potrebni jasni in točni cilji. Pravi, da se bo dalo meriti, kako se dani cilji izpolnjujejo. Za prvo in drugo leto rednega razmerja predlagajo za mlade blažje in postopnejše obdavčitve. Treba se je ukvarjati s tem, da bo vlado učinkovita.« Napovedal je tudi združenje treh ministrstev.