Stanovnik špekulira, Janša ni naš gospodar

Težko rečemo, da je človek, ki je zaslužil 96 tisočakov, brezposeln, se s kritiki Virantovega prejemanja nadomestila strinja Pezdir.

Objavljeno
12. november 2011 09.18
Posodobljeno
12. november 2011 09.18
K. K.
K. K.

LJUBLJANA – »Pahor je imel zelo nesrečno konstelacijo s sindikati. Predvsem glavni sindikat se je moral malo bolj povezati, ker po dogodkih v Muri, Vegradu in Preventu so se mu šibile noge in mislim, da je šel na nož ravno zaradi tega,« je v današnjem intervjuju za MMC RTV povedal Rado Pezdir, ekonomist in pisec predvolilnega programa Liste Gregorja Viranta. Dodaja, da se je »priklopila še opozicija, ki je vedela, da je politična nestabilnost še večja. Vsi tisti, ki smo bili normalni, smo rekli, da je to korak v pravo smer, vendar je pokojninska reforma daleč stran od konkretne, da bi rešila težave. In na koncu je to umanjkanje pripeljalo do razsutja vlade, zaustavitve reform. Ne pozabimo pa, da so sindikati leta prej že blokirali reforme, bilo bi jih pa lažje izpeljati.«

Zaveze z volivci ne moreš povoziti

»Stanovnik je eden izmed številnih, ki špekulirajo, kdo vse bo v koaliciji, ampak to so čisto nemogoče zgodbe v tem trenutku,« o napovedi povolilnega povezovanja med Virantom in Zoranom Jankovićem, ki jo je napovedal podpornik slednjega, šef borčevske organizacije Janez Stanovnik, pravi Pezdir. Po ekonomistovem mnenju bo koalicija »zagotovo programska. Vsaj jaz, ki zagotovo nisem član te politične zgodbe, bom vztrajal, da je program tisto, zaradi česar se gre noter, ker program je zaveza volivcem. In če se naredi koalicija, svoje zaveze z volivci ne moreš povoziti.«

Zavrača tudi kakršne koli teorije dogovarjanja Virantove liste z Janezom Janšo: »S strani začetne četvorke Pavliha, Šuštaršič, Virant in Pezdir lahko rečem, da nobenega dogovarjanja ni bilo. Jaz ne vem, kdaj sem sploh v življenju Janeza Janšo videl, niti pri nas ni moglo biti neke zamere, saj vendar oni niso naši gospodarji.« Sam SDS ni »ravno naklonjen, zaradi te njihove negativne, pljuvaške politike, ki izhaja z vrha stranke«.

Kritik Janše in Jankovića

Gospodarski program SDS ocenjuje kot »popolnoma nekoherenten, slab, v njem so malo namešane davčne olajšave, ki jih je že zdaj milijon, ampak samo delajo popolno zmešnjavo po davčnem sistemu«. SDS označuje za gradualistično ljubiteljico državne lastnine. Sam pa ima »zelo slabe izkušnje z vlado Janeza Janše. Bil sem v odboru za reforme, in seveda tam smo delali predloge, vlada pa jih je bolj ali manj zavrnila. In ne nazadnje, to je bila vlada, ki se ji ni zdelo vredno države umakniti iz NLB-ja takrat, ko bi jo lahko po vseh kriterijih najbolj enostavno in elegantno.«

Janković ima zelo drugačen pogled na ekonomijo, kot ga ima sam, pravi Pezdir. »V času, ko so zaostrene gospodarske razmere in fiskalne omejitve zelo velike, je po mojem mnenju neodgovorno govoriti o petih milijardah državnih investicij, ker jih bo zelo težko ali pa nemogoče videti. Ne verjamem, na primer, da je rešitev dvig davkov. To je najlažja pot, vsak lahko davke dviguje. Ne verjamem pa predvsem zaradi tega, ker se nakazuje grožnja z inflacijo v Sloveniji in dvig DDV-ja je avtomatičen prenos v inflacijo. Filozofsko ne verjamem v njegov gospodarski program in vidim resne omejitve, na katere bo program pri realizaciji naletel, in sicer prav na področju fiskalnih in finančnih tveganj.«