Zmeda: Jankovićeva stranka z uradno in lažno spletno stranjo

Istočasno kot uradna je zaživela tudi lažna spletna stran Jankovićeve stranke, ki je registrirana v ZDA.

Objavljeno
18. oktober 2011 08.49
Posodobljeno
18. oktober 2011 10.50
T. L.
T. L.

LJUBLJANA – Za zmedo med morebitnimi volilci ljubljanskega župana Zorana Jankovića so poskrbeli neznanci, ki so se na svetovnem spletu lotili Jankovićeve stranke in v imenu Zorana Jankovića lansirali navidezno uradno stran nove politične stranke, nas je opozoril bralec. 

Znano je, da se odpravlja Zoran Janković na volitve s stranko Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija. V soboto, 15. oktobra, je tako zaživela uradna spletna stran stranke www.pozitivnaslovenija.si, ki vodi na spletni naslov http://zoranjankovic.si. Kot pokažejo podatki na spletni strani register.si, jo je že 10. oktobra registrirala agencija Arih.

Kdo stoji za lažno spletno stranjo?

No, to pa ni edina predvolilna spletna stran Zorana Jankovića. V ameriški zvezni državi Utah so namreč v soboto, 15. oktobra, na domeni.com lansirali spletno stran, pod imenom pozitivna-slovenija (www.pozitivna-slovenija.com), kjer je kot avtor strani v spodnjem delu navedena Jankovićeva stranka. Posrednik pri nakupu domene je podjetje FastDomain Inc., domena pa je zakupljena za obdobje enega leta. Kdo stoji za lažno spletno stranjo Jankovićeve stranke je tako (skoraj) nemogoče ugotoviti, saj je lastnik prikril svoje podatke. Iz vsebine strani, ki je sicer še v nastajanju, pa gre sklepati, da avtor ni Jankovićev navdušeni podpornik.

Ali Janković lahko ukrepa?

Večina sporov, ki izhajajo iz prilaščanja domen, se na spletu konča na sodišču ali z zunajsodno poravnavo. Postopki so dolgotrajni, za oškodovanca pogosto zelo dragi, vse skupaj pa se dodatno zaplete, če je bila domena registrirana v tujini in gostuje na tujih strežnikih.

V Sloveniji obstaja tudi mehanizem alternativnega reševanja domenskih sporov, kjer o upravičenosti do domene odloča neodvisen odbor razsodnikov. Strošek tovrstnega razsojanja je 667 evrov za eno domeno (plačati jih mora pritožnik) in traja od dva do tri mesece. Sproži ga lahko oškodovanec, ki terja domeno zaradi zlonamerne uporabe ali kršenja njegove blagovne znamke oziroma avtorskih pravic.

S poravnavami so se tako končali spori zaradi domen aspirin.si ali hofer.si, razsodiše pa je Coca-Coli, denimo, pred dvema letoma prisodilo domeno cocacola.si, ki si jo je prilastilo neko podjetje z Jesenic.

Ste med spremljanjem volilnih kampanj tudi vi opazili kaj zanimivega, nenavadnega ali hudomušnega? Obvestite nas!