Bela štorklja leti proti vesoljski postaji

Japonski vesoljski tovornjak HTV-3, Kounotori ali bela štorklja bo na Mednarodno vesoljsko postajo dostavil 5 ton opreme.

Objavljeno
26. julij 2012 14.50
Miloš Krmelj, Znanost
Miloš Krmelj, Znanost

Če bo šlo vse po načrtih, se bo najnovejša japonska tovorna vesoljska ladja brez posadke HTV-3, Kounotori ali bela štorklja danes, v petek, 27. julija, približala ISS na vsega 10 metrov, kjer jo bo s pomočjo robotske roke ujel astronavt Joseph Acaba. Od njega bo nato delo prevzel japonski astronavt Akihiko Hošide, ki bo HTV-3 premaknil do modula Harmony, kjer se nahaja tudi skupni mehanizem za združevanje z ISS. 

HTV-3 so izstrelili prejšnjo soboto iz japonskega vesoljskega izstrelišča Tanegašima s pomočjo dobrih 57 metrov visoke satelitske nosilne rakete H-2B; do ISS je v orbiti okrog Zemlje potovala skoraj teden dni.

HTV-3 je razvila japonska letalsko-vesoljska agencija JAXA kot prispevek k programu Mednarodne vesoljske postaje. Kounotori je dolg 10 metrov, ima premer 4,4 metra, tehta pa 16,5 tone. Zasnovan je tako, da lahko nosi tovor v prostoru pod pritiskom, kot tudi v prostoru brez pritiska.

Za tokratni oziroma tretji polet do ISS je HTV-3 natovorjen z okrog 3,5 tone tovora. Med drugim bo na ISS dostavil akvarij, pet malih satelitov (CubeSat), sistem za izstreljevanje omenjenih satelitov, katalitični reaktor za procesiranje vode na postaji in tudi vodno črpalko. Na krovu se nahaja tudi japonska hrana, pijače in oblačila za posadko. Mali akvarij bo za 90 dni vesoljski dom za nekaj rib, ki jih bodo seveda kar se da podrobno proučevali.

Pet CubeSatov bodo namestili na japonski modul Kibo, kjer jih bodo čez čas namestili na paleto, ki se bo iztegnila v vesoljski prostor. S tem bodo preizkusili nov sistem za sproščanje malih satelitov v vesoljski prostor, ne da bi bila za to potrebna asistenca astronavta, saj so vesoljski sprehodi zelo nevarni.

HTV-3 prevaža tudi dobro tono opreme, ki se nahaja v delu, ki ni pod pritiskom. Med drugim gre za del Nasine komunikacijske opreme in razne instrumente in senzorje, ki jih bodo namestili zunaj japonskega modula Kibo. Med drugim gre za vidni in infrardeči spektralni slikovni sistem, tipalo za proučevanje bliskov v zgornjih plasteh atmosfere, kot tudi za komercialno TV kamero velike ločljivosti.

HTV nosi tudi dve napravi za zbiranje podatkov o tem, kaj se dogaja z vesoljskim plovilom med razpadanjem, ko se vrača v zgornje plasti atmosfere; to naj bi se predvidoma zgodilo v septembru. Japonce tovrstni podatki zelo zanimajo, saj že nekaj časa razmišljajo tudi o izgradnji velike povratne oziroma večkrat uporabne vesoljske kapsule.

Miloš Krmelj, predstavnik Mednarodne vesoljske univerze za Slovenijo