Ljubljana - Kadar smo z dopusta v tujini klicali domov, smo vedno preračunavali, kaj se najbolj splača. Danes so sicer mogoči tudi brezplačni klici po internetnem protokolu (Skype in podobno), toda večinoma še vedno kličemo z mobilnim telefonom, ker je to najbolj enostavno in priročno. Tudi to pa še naprej zahteva nekaj sprehajanja po cenikih, čeprav je Evropski uniji uspelo prisiliti operaterje k znižanju cen. Te so namreč še vedno precej višje kot za klicanje v domači državi in veljajo samo v EU. Hrvaška in druge države nekdanje Jugoslavije ostajajo zunaj regulative, cene pa so prepuščene samovolji operaterjev.
S prvim julijem je začela veljati nova uredba o cenah gostovanja v mobilnih omrežjih. Prinesla je novo pocenitev klicev, na novo pa so regulirani cene kratkih sporočil in prenosa podatkov ter obračunski interval. Sporočilo, poslano iz tujine, bo tako po novem stalo 13,2 centa (uredba določa najvišjo ceno 11 centov brez DDV). Pred tem je bila povprečna cena SMS med roamingom po podatkih evropske komisije 28 centov. Cene klicev, ki so regulirane od konca avgusta 2007, so doživele drugo spremembo, še dve pa bodo prihodnje leto in leta 2011. Po novem bo tako odhodni klic iz tujine stal 51,6 centa, dohodni pa 22,8 centa. Operaterji bi sicer lahko postavili tudi nižje cene, a se večinoma odločajo za najvišje dovoljene. Obračunski interval za klice je bil doslej minutni, po novem pa bodo operaterji v vsakem primeru zaračunali prve pol minute, nato pa vsako sekundo posebej. Evropska komisija pričakuje, da bodo računi roaminga zaradi tega približno četrtino nižji. Operaterji v svojem omrežju sicer večinoma zaračunavajo prvo minuto, nato pa po sekundah, a je obračunski interval s paketi z zakupljenimi količinami postal praktično irelevanten.
Čeprav so se cene klicev iz tujine z uredbo o roamingu precej znižale, so še vedno precej višje kot v domačih omrežjih, zaradi česar ima večina uporabnikov v glavi še vedno podzavestno zavoro in iz tujine kliče malo ali ima telefon celo večina časa izklopljen. Po podatkih operaterjev se je tako število minut med gostovanjem zaradi evrotarife povečalo za samo približno deset odstotkov. Za letošnje poletje bi morda lahko upali na boljše učinke, a bo svoje verjetno opravila tudi kriza, zaradi katere so ljudje vse bolj varčni.
Hrvaška še vedno posebna zgodba
Poleg tega Slovenija nikakor ne more biti vzorčna država za merjenje učinkov uredbe o roamingu. Slovenci namreč iz tujine še vedno daleč največ telefoniramo iz sosednje Hrvaške. Kar ni presenetljivo, saj hrvaški turizem vsako leto našteje približno milijon slovenskih gostov. Operaterji sicer ponujajo take in drugačne ugodnosti, kot je brezplačno pošiljanje kratkih sporočil med šesto in sedmo uro popoldne (za uporabnike Simobila v omrežju VIP), toda cene klicev so skoraj dvakrat višje od evrotarife. Pri operaterjih, ki so del večjih sistemov - v Sloveniji je tak Simobil, ki je v 100-odstotni lasti avstrijskega Mobilkoma - bi pričakovali nižje cene znotraj celotne skupine, vendar ponujajo le zgoraj omenjene popuste in pakete z vnaprej zakupljeno količino minut. Tako lahko pri Simobilu uporabnik za deset evrov kupi pol ure pogovorov, s čimer ceno klica spravi na 33 centov na minuto (zakupiti je mogoče tudi 100 ali 200 minut), toda taki paketi koristijo predvsem tistim, ki vedo, da bodo telefonirali več. Kdor pa se želi samo dvakrat na kratko oglasiti domov, se bo moral sprijazniti z redno ceno. Za daljše klice v tujini Simobil ponuja tudi vklop posebne tarife, ki nadomesti evrotarifo. Vendar ostaja dejstvo, da so klici v tujini še naprej dragi.
Več v tiskani izdaji Dela.