Eric Schmidt: Ne sledimo uporabnikom Googlovih storitev

Predsednik spletnega velikana je v Barceloni zagotovil, da bo anonimno spletno iskanje ostalo.

Objavljeno
28. februar 2012 21.28
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Barcelona - Tako kot je postalo že navada, je tudi letos na oder Svetovnega kongresa mobilne telefonije stopil izvršni predsednik Googla Eric Schmidt. Iz njegovega nastopa in odgovorov na vprašanja publike smo izbrali nekaj najbolj aktualnih in relevantnih.

Prihodnost spletnega iskanja

Bo spletno iskanje kmalu v dveh različnih kakovostih, glede na to, ali imate podatke o uporabnike ali vam ta ne dovoli, da mu sledite?

Schmidt: »Ne maram besede slediti. Tega ne počnemo. Pošteno pa je izpostaviti, da je googlov iskalnik mogoče uporabljati anonimno in da se trudimo tudi tem uporabnikom ponuditi najboljše iskalne zadetke. Obstaja tudi funkcija 'inkognito' v brskalniku chrome, ki nam onemogoča, da bi sploh ugotovili, kdo ste. Večina uporabnikov pa bo ugotovila, da so zadetki bolj natančni, če so prijavljeni v googlove storitve in nam dovolijo, da recimo shranimo njihova iskanja.«

O zasebnosti na spletu

»V Evropi ste zelo predani varovanju zasebnosti, čemur sem naklonjen. Realnost pa je, da regulatorji večinoma gledajo na sedanje stanje. Morali bi regulirati posledice, ne tehnologije. Če jim posledice niso všeč, ne bi smeli predpisovati tehnologij, ki take posledice preprečijo. Mnoge tehnologije celo omogočajo boljšo zasebnost.«

V kakšno družbo se razvijamo?

Schimdt je napovedal, da lahko v naslednjem desetletju pričakujemo holografske podobe, izjemen zvok in simuliranje občutkov. Kot da ste na rockovskem koncertu, a v resnici niste. Na vprašanje, v kakšno družbo se razvijamo, če bomo vse simulirali s tehnologijo pa je odgovoril: »Vse te naprave je možno izklopiti. Imate popoln nadzor nad tem, kaj počnete in kaj uporabljate.«

O odnosu med ponudniki spletnih storitev in mobilnih operaterjev

»Popolnoma razumem operaterje, ta čas ni lahko biti v njihovi koži. Regulatorji pritiskajo nanje, denar za gradnjo novih omrežij je težko dostopen, uporabniki pa prenašajo ogromno količine podatkov.« Na nadaljnje vrtanje, kakšen dogovor lahko sklenejo z operaterji, pa je odvrnil, da predvsem lahko razvijajo storitve, ki bodo uporabnike še naprej vlekle k stalni uporabi pametnih telefonov.

Kdaj bodo pametni telefoni tako poceni kot danes funkcijski?

»Prihodnje leto.«