Za začetek letošnje sezone je značilno nenavadno veliko število požarov v naravi, samo do konca marca je namreč pogorelo več kot 100.000 hektarov. Julija se je začelo krizno stanje na Iberskem polotoku, kjer je ogenj zahteval tudi veliko smrtnih žrtev, enako hudo pa je trenutno v vsej južni Evropi, tudi v Dalmaciji. Po napovedi Effisa (European Forest Fire Information System) bo požarna ogroženost okolja tudi v prihodnjih nekaj dneh zelo velika, na začetku naslednjega tedna pa naj bi se nekoliko zmanjšala.
Požarnovarnostne razmere na gozdnih območjih stare celine so pod nenehnim nadzorom Effisa, ki ga je razvila in ki ga uporablja posebna strokovna služba evropske komisije JRC (Joint Research Centre) v sodelovanju z generalnima direktoratoma za okolje (DG ENV) in za humanitarno pomoč in civilno zaščito (DG ECHO).
Effis skrbi za tekoče obveščanje o evropskih požarih v naravi, podpira požarno preventivo in gasilske enote v evropskih državah ter evropsko komisijo oziroma njen center za opazovanje in obveščanje (ECHO MIC) s sedežem v Bruslju pa še druge organizacije s tega področja. Objavlja šestdnevne napovedi požarne ogroženosti in s tem izboljšuje pripravljenost držav za boj proti požarom, spremlja in grafično prikazuje požare v naravi. Na ta način zagotavlja sprotne ocene požarne škode, prostorske prikaze v kartografski obliki pa objavlja na internetu.
Na območju Evrope, Bližnjega vzhoda in severne Afrike je letos pogorelo že okoli 562.000 hektarov.