Gen za alkoholizem in kokainsko odvisnost

Znanstveniki so določili del človeškega genoma, ki odloča o genski predispoziciji za alkoholizem in za odvisnost od drog. A kljub temu ni verjetno, da bi zaradi tega odkrili zdravilo za zdravljenje odvisnosti.

Objavljeno
23. januar 2009 14.25
J. G.
J. G.
Ameriški znanstveniki so določili del človeškega genoma, ki odloča o genski predispoziciji za alkoholizem. »Že nekaj časa vemo, da je alkoholizem deloma tudi gensko pogojen, vendar doslej nismo natančno vedeli, za kateri kromosom gre. Po mojem bi lahko genomu pripisali od 40 do 60 odstotkov krivde za odvisnost od alkohola,« je za spletni portal ScienceDaily izjavil vodja raziskovalcev Raymond White z univerze California v San Diegu. Njihovo odkritje bo pomagalo pri ugotavljanju stopnje tako imenovane dedne zasvojenosti z alkoholom, prav tako bodo na podlagi njihovih študij lahko razvili učinkovitejša zdravila za zdravljenje alkoholizma.

Nemški znanstveniki pa so objavili, da so našli variacijo gena, ki bi bila lahko odgovorna za odvisnost od drog, natančneje, od kokaina. A kljub temu ni verjetno, da bi zaradi tega odkrili zdravilo za zdravljenje odvisnosti. »Če človek ima to variacijo gena, je verjetnost, da bo postal odvisen od kokaina, večja,« je povedal Rainer Spanagel, profesor z inštituta za duševno zdravje v Mannheimu, ki je vodil raziskavo. Pristavil je, da bi nosilcem variacije lahko ponudili eksperimentalno cepivo, ki preprečuje evforijo in podobne občutke, kakršne povzroči kokain.

 

Znanstveniki menijo, da je gen odgovoren za 70 odstotkov vseh kokainskih odvisnosti, kar pomeni, da je ta bolezen dedna kakor shizofrenija in podobna duševna obolenja. Raziskovalci so povezali različico gena CAMK4 z odvisnostjo od kokaina v študiji z gensko modificiranimi mišmi. Da bi videli, ali ima gen to vlogo tudi pri ljudeh, so proučili 670 kokainskih odvisnikov in več kot 700 primerljivih neodvisnikov. Gen so našli pri 40 odstotkih neodvisnikov in pri polovici odvisnikov.