Gospod Tamiflu jezen ob neprimernih očitkih

Nova gripa morda predstavlja strah in trepet za miljone ljudi po svetu, a globalna pandemija je za enega človeka zagotovo dobra novica. Takšni očitki pa dodobra ujezijo očeta Tamifluja Norberta Bischofbergerja.

Objavljeno
27. julij 2009 11.36
An.B.
An.B.
Berlin - 55-letni doktor Norbert Bischofberger je izumitelj Tamifluja, dosedaj edinega zdravila za zdravljenje virusa na tržišču. Zdravilo mu je prineslo milijone, a kolegi ga branijo, da ga je pri inovaciji gnala znanost in ne denar.

Diplomant univerz v Innsbrucku, Zürichu in Harvardu je vodil skupino znanstvenikov, ki so prvo komercialno razvito zdravilo proti influenci v devetdesetih ustvarili za ameriško družbo Gilead Sciences. Danes je direktor raziskav in podpredsednik kalifornijskega Gileada, ki je lastnik avtorskih pravic za Tamiflu in tudi zalaga švicarskega farmacevtskega velikana Roche, ki zdravilo proizvaja in distribuira.

Bischofberger letno zasluži "le" dobih 500 000 evrov letno, a mu delnice in bonusi prinašajo dodatne desetine milijonov. Ob tem mu pripada tudi zajeten odstotek zalog, ki jih vlade po svetu mrzlično kupujejo v paniki pred nadaljnjo širitvijo virusa.

A v intevjuju za nek nemški tednik se je izkazalo, da ob očitkih, da je obogatel na račun smrtonosnega virusa postane precej jezen. "Nihče na smrtni postelji še ni dejal, da si želi le, da bi v življenju zaslužil še več," je zabrusil  Bischofberger. "Na koncu želi vsak pogledati nazaj in imeti občutek, da je v življenju storil nekaj dobrega za življenja drugih. Zelo sem ponosen, da sem postal znanstvenik, ki je sodeloval pri razvoju Tamifluja."

Nova gripa je do sedaj po svetu sicer zahtevala več kot 700 žrtev, doktor Bischofberger pa ob tem pravi, da je "nevarnost za nastanek novih bakterijskih ali virusnih tvorb večja kot grožnja jedrskega spopada."