Kateri fotoaparat kupiti?

Tokrat smo prečesali ponudbo digitalnih fotoaparatov in izpostavljamo nekaj dobrih in ugodnih nakupov.

Objavljeno
13. julij 2012 17.49
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Fotografsko opremo se ponavadi izplača kupovati ob menjavah generacij modelov, saj novi modeli le redko prinesejo toliko napredka, da bi upravičili »podražitev« v primerjavi s predhodnikom, ki mu je cena že padla. Težava je le ta, da jih trgovci hitro umaknejo iz ponudbe. Poskušali smo jih najti.

Predvsem smo iskali modele, ki so se dobro izkazali na naših preizkusih in jim je od takrat cena padla. Ni pa naš tokratni namen izpostaviti najboljših nakupov v vsakem od fotografskih segmentov, prav tako smo namenoma izpustili segment cenejših fotoaparatov (do 150 evrov), saj je tam skoraj vsak model dovolj dober (ali slab).

Pri nekoliko dražjih modelih, ki že ponujajo dodatne funkcije, daljši zum in boljšo kakovost videa, smo našli Canonovega ixusa 230 hs za 190 evrov (spletna trgovina Mimovrste). Gre za lanski model, ki se je na večini preizkusov (med drugim pri Zvezi potrošnikov) zelo dobro odrezal. Nikonov napredni kompaktni model p310 smo v našem primerjalnem preizkusu pohvalili, a zapisali, da je nekoliko predrag, in takrat je bil še na voljo skoraj identičen predhodnik (p300). Zadnjega ni več, je pa cena p310 padla za okoli deset odstotkov na 270 evrov (spletna trgovina Enaa), kar predstavlja v redu nakup.

V segmentu kompaktnih aparatov z najdaljšimi zumi nismo našli privlačnih ponudb. Že v našem zadnjem preizkusu smo kot aparat z najboljšim razmerjem med ceno in kakovostjo v ospredje postavili nikona p510, ki stane 270 evrov. Nekoliko cenejši kot pri naših zadnjih preizkusih so nekateri napredni kompaktni modeli. Denimo Olympusov xz-1, ki se ponaša s svetlobno močnim objektivom in se ga zdaj dobi za 390 evrov (Enaa), s čimer je cenejši od neposrednih (in tehnično nekoliko naprednejših) tekmecev. Med temi je canon g12, ki se ga zdaj dobi za 440 evrov (Mimovrste, 5pik.si in pricaraj.si). Ob prihodu na trg je bil sto evrov dražji.

Med brezzrcalnimi aparati v Sloveniji skorajda ni dobrih ponudb, predvsem zaradi neodzivnosti zastopnikov (Panasonic, Fuji, delno tudi Olympus), zato se tovrstne modele izplača kupovati v tujini. Denimo na nemškem Amazonu, kjer so odhajajoči modeli (trenutno panasonica gf3 in g3) včasih smešno poceni. Edini brezzrcalni nakup, ki bi mu lahko dali oznako »ugoden«, je nikon j1 z osnovnim objektivom za 480 evrov (Big Bang). Vendar ta aparat v resnici težko priporočimo kot dober nakup, saj z njim posnete fotografije po kakovosti zaostajajo za konkurenti, izbira objektivov zanj je borna, upravljanje aparata pa je zamudno, če nočemo vsega prepustiti avtomatiki.

Za skoraj enako vsoto je (pri več trgovcih) veliko boljši nakup zrcalnorefleksni model nikon d3100 z objektivom 18-55 mm, ki dela zelo kvalitetne posnetke. Še sto evrov več velja komplet z objektivom 18-105 mm, ki ga toplo priporočamo. Canonov 600d z objektivom 18-55 za 630 evrov (Foto Beseničar) prav tako ni slab nakup, kot tudi ne Sonyjeva alpha a35 z enakim objektivom za 570 evrov (prav tako Beseničar). Med dražjimi modeli nismo našli omembe vrednih ponudb.