London - Lastniki mačk so morda že kdaj posumili, da jih njihovi ljubljenci izigravajo za trenutke nežnosti in slastne obroke, sum pa so sedaj potrdili tudi raziskovalci iz univerze v Sussexu, ki so ugotovili, da so se kosmate kepe naučile, kako manipulirati s svojimi skrbniki.
Mačke so se naučile, da z oddajanjem zvoka, ki so ga znanstveniki poimenovali „moledovalno predenje" in spominja na jok otroka, zlahka dosežejo svoj cilj, saj ga ljudje le stežka preslišimo. Dr. Karen McComb, vodja študije, ki jo je objavila v reviji Current Biology, pravi, da je bil inspiracija za raziskavo njen maček Pepo. "Vsako jutro me je zbudil s svojim vztrajnim nadležnim predenjem," je povedala za BBC. "Po kratki raziskavi sem odkrila, da imajo podobne težave tudi drugi lastniki mačk, ki so vsako jutro žrtve podobnih napadov." Kljub temu, da lastniki mačka spodijo iz sobe, ponavadi vseeno podležejo „moledovalnemu predenju" in napolnijo skledo svojega ljubljenca.
Znanstveniki so za potrebe svoje raziskave prosili lastnike mačk, da posnamejo predenje, ki ga njihovi ljubljenci oddajajo, medtem ko prosijo in takrat ko ne. "Ko smo posnetke predvajali prostovoljcem, so tudi tisti, ki nimajo izkušenj z mačkami, spoznali, da „moledovalno predenje" zveni bolj nujno in manj prijetno," je dejala McCombova.
Znanstveniki so prostovoljce prosili naj ocenijo, kako nujno in kako prijetno jim zveni različno predenje. "Nato smo lahko primerjali rezultate z različnimi vrstami predenja. Glavna razlika med prijetnim in neprijetnim zvokom je bil visoko frekvenčni zvok." Frekvenco zvoka namreč mačke nadzirajo drugače kot ostale živali, kar jim omogoča, da lahko prilagodijo zvok glede na svoje potrebe.
Pretekle študije so pokazale podobnosti med "jokom" domačih mačk in jokom dojenčka, zvokom, ki ga ljudje težko preslišimo. Dr. McCombova je dejala, da se mačji zvoki podobni joku pojavijo že pri normalnem predenja, "vendar menimo, da so se naučile dramatično povečati ta zvok, tako da uspešno vpliva na ljudi." Dodala je še, da se ta sposobnost najpogosteje razvije pri mačkah, ki imajo neposreden odnos z lastniki. "Seveda ne vemo, kaj se jim plete po glavi," pravi McCombova, "vendar so se tega naučili in to počno namerno."