Našli ost sulice iz starejše kamene dobe

Arheologi so pri podvodnem pregledu reke Ljubljanice našli leseno ost sulice iz starejše kamene dobe. Ugotovljena starost osti je od 38 do 45 tisoč let. Po doslej znanih podatkih gre za prvo tovrstno najdbo na svetu.

Objavljeno
30. april 2009 14.14
Ba. P. / STA
Ba. P. / STA
Ljubljana - Arheologi so pri podvodnem pregledu reke Ljubljanice na Ljubljanskem barju našli leseno ost sulice iz starejše kamene dobe. Ugotovljena starost osti je od 38 do 45 tisoč let. Odkritje dopolnjuje skromne podatke o prisotnosti paleolitskih lovcev na Ljubljanskem barju, so sporočili z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Člani Skupine za podvodno arheologijo ZVKDS pod vodstvom Barbare Nadbath in Mirana Eriča so lepo obdelan lesen predmet koničaste oblike 15. septembra lani našli na območju obnove brežine v Sinji Gorici. Da bi lahko šlo za leseno ost sulice iz starejše kamene dobe, je ocenil arheolog Boštjan Odar, ki je obliko najdenega predmeta primerjal s szeletienskimi kamenimi konicami, ki so bile značilne za srednjo Evropo v obdobju med 50 in 35 tisoč leti pred Kristusom.

Časovno umestitev sulične osti v szeletiensko obdobje so pozneje potrdile radiometrične raziskave, ki so jih naredili v laboratoriju Beta Analytic v Miamiju in na RLA v Oxfordu.

Ost sulice je izdelana iz lesa tise, ki je bil najprimernejši za izdelavo lesenih delov lovske opreme. Na eni strani je ohranjen premaz iz smole. Po doslej znanih podatkih gre za prvo tovrstno najdbo na svetu.

Prisotnost paleolitskih lovcev na Ljubljanskem barju je bila  doslej izpričana le s posamičnimi najdbami kamnitih orodij in obdelanih živalskih kosti iz severnega obrobja.