Spremembe pri dojemanju in uporabi računalnikov so zadnja leta spodbudili najprej pametni telefoni in nato še bolj silovito tablice (ipad). Marsikdo je ugotovil, da mu kombinacija teh dveh naprav (ali pa zgolj samo ena od njiju) povsem zadošča za večino opravil.
In pokazalo se je, da ljudje z računalniki počnejo vse manj ustvarjalnega in na njih, razen v službi, tudi opravijo vse manj resnega dela, temveč večino časa porabijo za ogledovanje vsebin (spletnih strani, fotografij, videov), igranje iger, morda pisanje krajših tekstov in osnovno urejanje fotografij. Za vsa ta opravila pa zadoščajo mobilne naprave z nekompleksnimi operacijskimi sistemi, pogosto so za kaj takšnega celo primernejše.
Microsoft se je zato znašel v neugodnem položaju, saj niti na telefonih, kjer njegov poskus s sistemom windows phone še ni doživel pravega uspeha, še manj pa na tablicah zdaj ni močan igralec. V veliki prednosti sta Apple in Google in za Microsoft, velikana, ki je (v navezi z Intelom) tri desetletja določeval tempo panogi osebnega računalništva, obstaja realna nevarnost, da bo prihodnost spremljal z obrobja. Zato v Redmondu za letos pripravljajo novosti, s katerimi želijo računalništvo znova povleči v svojo smer in tako ohraniti primat in milijardne dobičke.
»Za Microsoft je letos zgodovinsko leto. To bo leto z največ predstavitvami izdelkov in storitev v zgodovini našega podjetja,« je na konferenci za razvijalce v kanadskem Torontu pred dnevi zatrdil predsednik uprave Steve Ballmer. Poleg nove različice oken za računalnike in tablice (windows 8) bo največji svetovni proizvajalec programske opreme izdal še operacijski sistem za pametne telefone (windows phone 8) s povsem novim jedrom, v prihodnjih dneh naj bi napovedal tudi izid naslednje različice pisarniškega paketa office.
Odločno s tablicami
Ne nazadnje pa se Microsoft odločneje kot doslej, ko je prodajal le določeno dodatno opremo (tipkovnice in miške) ter igralne konzole (xbox in dodatek kinect), podaja na področje strojne opreme. Napovedal je namreč dve tablici surface - eno z Intelovimi procesorji in sistemom windows 8 ter eno s procesorji arm in okrnjenim sistemom windows RT.
Microsof je sočasno kot Google in tako kot že pred njima Apple ugotovil, da mora sam imeti nadzor nad vsem (strojno in programsko opremo ter ekosistemom programov), če želi uspešno prepričevati potencialne kupce, da so izdelki z njegovim programjem uporabni ter hkrati atraktivni in prijetni za uporabo. Ballmer je na omenjeni konferenci zatrdil, da sta tablici surface predvsem nekakšno »oblikovalsko izhodišče« za tablice z okni, in napovedal, da jih Microsoft v prvem letu utegne prodati nekaj milijonov.
Kljub temu pa v podjetju še naprej poudarjajo, da potrebujejo partnerske izdelovalce strojne opreme in da na trgu mora biti širok nabor računalnikov, tablic in hibridnih izdelkov - križancev med prenosniki in tablicami. Naprave z windows 8 bodo prodajali vse večji proizvajalci, medtem ko je tablico z windows RT za zdaj poleg Microsofta pokazal le tajvanski Asus, menda pa naj bi jih pripravljala še Dell in Samsung.
Po naših izkušnjah se windows 8 na tablici obnese zelo dobro. Uporabniški vmesnik, imenovan metro, ki temelji na (živih) ploščicah, je svež, pregleden in uporaben. Aplikacije, kot je tweetro, že kažejo potencial tega vmesnika. V tem programu se povezave v tvitih odpirajo neposredno ob strani in z eno kretnjo lahko to spletno vsebino ali fotografijo »frcnemo« stran.
Uspeh novih oken bo precej odvisen od širokega nabora (kakovostnih) aplikacij, ki ga za zdaj ni, a so nastavki tu. Precej izboljšano je iskanje po sistemu in sodelovanje med različnimi programi pa tudi namizje - klasična okna, ki so zdaj le še eden programov - deluje vsaj tako dobro kot v windows 7.
»Z windows 8 vam ne bo več treba izbirati med napravami, med tablico za zabavo in računalnikom za delo. Za vse boste lahko imeli eno napravo, brez kompromisov,« je na nedavni konferenci Teched v Amsterdamu zatrdil Antoine Leblond, podpredsednik, odgovoren za spletne storitve windows.
Microsoft namreč stavi na koncept, v katerem bo ena naprava (tablica ali nekakšen hibrid) opravljala vse funkcije, medtem ko sta Google in predvsem Apple zagovornika drugačnega modela. Apple namreč ponuja ipada za zabavo in računalnike mac za resno delo. Microsoftov pristop po našem mnenju utegne dobiti precej simpatizerjev, vendar le, če bo vse skupaj izvedeno kakovostno. Ne samo, da bo moralo biti aplikacij (in vsebin) dovolj, temveč bodo morale biti naprave atraktivne in ne predrage.