V Apeku so že pred nekaj meseci sklicali sestanek z operaterji, ker so pritožbe uporabnikov zaradi računov, ki presegajo tisoč evrov in več, vse pogostejše. Predvsem da so težave pri stacionarnih operaterjih, saj imajo mobilni operaterji po lastnih zagotovilih in po besedah zveze potrošnikov (ZPS) vpeljanih precej več mehanizmov za preprečevanje velikih računov. Na ZPS celo pravijo, da se je število pritožb zaradi velikanskih zneskov v zadnjem letu ali dveh precej zmanjšalo, podobno trdijo tudi v Simobilu. »Predvsem mobilni operaterji že imajo izdelane ustrezne in učinkovite sisteme za preprečevanje visokih zneskov na uporabniških računih in preprečevanje drugih zlorab ter uporabnike tudi obveščajo. Nekateri operaterji stacionarne telefonije takšnih sistemov še nimajo oziroma jih še niso povsem razvili,« ugotavljajo v Apeku in dodajajo, da operaterji seveda omogočajo različne nove storitve, pri katerih pa se morajo uporabniki zavedati tveganja in stroškov.
Vendar so v Apeku ugotovili, da mnogi operaterji temu področju ne posvečajo dovolj pozornosti. Zato so se z njimi najprej posvetovali in zdaj objavili priporočilo, ki sicer ni zavezujoče, vendar je v njem napovedana možnost obveznih regulatornih ukrepov, če priporočilo ne bi doseglo želenih učinkov. O namenu priporočila so v Apeku povedali, da želijo z njim doseči, »da bi predvsem tisti operaterji, ki se srečujejo s problemom izjemno velikih zneskov na uporabniških računih, vzpostavili ustrezne sisteme za varovanje končnih uporabnikov in posledično tudi samih sebe.« Tako v agenciji pričakujejo, da bo priporočilo pozitivno vplivalo na vedenje operaterjev. O posvetu in pripombah k osnutku priporočila pa v Apeku sodijo, da se zdijo operaterjem tovrstne prakse dobrodošli in učinkoviti. »Spremembe pričakujemo predvsem v izdelavi mehanizmov za pravočasno obveščanje končnih uporabnikov in prilagoditvah splošnih pogojev v pogodbah med operaterji in končnimi uporabniki,« poudarjajo v Apeku.
Še preden pride na vrsto klic uporabniku, da se je njegova poraba drastično povečala, mora operater imeti prave podatke. Zato Apek priporoča sisteme za spremljanje povečane porabe naročnikov in sprotno ugotavljanje, ali poraba odstopa od povprečja uporabnika. Poleg tega naj bi operaterji ponujali možnost blokad nekaterih storitev in postavljanja zgornje meje porabe. Tudi premijske storitve bi morali zaračunavati v najkrajšem možnem času, ponudniki tovrstnih storitev naj bi bili zavezani k poštenemu in transparentnemu poslovanju in nezavajanju uporabnikov. Ponudniki storitev s številkami 090 pa naj bi navajali točne in transparentne pogoje.
Klic operaterja ob visoki porabi
V Simobilu trdijo, da pokličejo vsakega uporabnika, pri katerem poraba bistveno odstopa od večmesečnega povprečja, če se ne oglasi, pa mu pošljejo sms. Spremljajo tako dnevno kot mesečno porabo in omogočajo blokado klicev na plačljive številke 090. Pri novem vmesniku za mobilni internet pa je mogoče izbrati, da modem ali podatkovna kartica deluje samo v omrežju Simobila. Kmalu pa da se bo uporabnikom, ki se bodo s kartico ali modemom prijavili v tuje omrežje, prikazalo sporočilu, daje to mobilno gostovanje. Tako bodo poskušali preprečiti nepričakovan podatkovni promet in posledično nepričakovano visok račun. V ZPS uporabnikom predlagajo, naj vsi, ki kupijo podatkovni paket, blokirajo uporabo v tujem omrežju. Še posebno pa naj bodo na to pozorni tisti, ki živijo blizu (italijanske ali hrvaške) meje. »S tem se bodo rešili tudi težave s prehajanjem na tuje omrežje v bližini meje. V tujini se še vedno lahko povežejo v eno od številnih brezžičnih omrežij (wlan), kar je ceneje in ima predvidljivo ceno,« so poudarili na zvezi potrošnikov.
V Simobilu dodajajo tudi, da je težav s klubi sms v zadnjem času občutno manj in da je tudi odjava teh storitev zdaj lažja. V ZPS pa opozarjajo na problematično povezavo med temi storitvami in storitvami operaterja. »Operater zanje zaračuna in lahko se celo zgodi, da uporabniku izklopi telefon, pa čeprav propagira samo storitve, ki niso v pristojnosti operaterja.« Starše pa v ZPS opozarjajo, da velja omejitev porabe le za storitve mobilnega operaterja, ne pa za premijske storitve drugih ponudnikov.
V ZPS so nam zaupali nekaj izstopajočih primerov, ki so jih obravnavali. Nekdo je neutrudno klical na »srečno linijo«, ker je operater objavljal, da so vsi klici med 19. in 20. uro zastonj. Konec meseca je račun znašal 20.000 evrov. Več uporabnikom se je telefon vztrajno priklapljal na hrvaško omrežje. Zato je treba včasih ročno izbrati pravega operaterja. Problemi so bili tudi zaradi dostopa do erotičnih vsebin mladoletnim med gostovanjem na Hrvaškem.Čeprav je bila pogodba sklenjena za mladoletno osebo, bi bili morali starši sami dati zahtevo za prepoved dostopa do erotičnih vsebin, so ugotovili v ZPS.
Operaterji so sicer v tovrstnih primerih menda dokaj razumevajoči. »Pogosto gredo nasproti potrošnikom in jim poskušajo pomagati vsaj tako, da se odrečejo svojim provizijam,« so povedali v ZPS. Vendar je marsikaj odvisno tudi od samega uporabnika. Pred časom so v zvezi potrošnikov poskusili pomagati nekomu, ki se nazadnje ni strinjal z delno povrnitvijo stroškov, čeprav je bilo evidentno, da je sam kriv za več tisoč evrov visoki račun, ki ga je pridelal na Hrvaškem. Tudi v Apeku stavijo na kooperativnost operaterjev. Tako so o morebitnih zavezujočih ukrepih dejali, da glede na veliko pripravljenost operaterjev na izboljšave, ne pričakujejo, da bodo konkretnejši ukrepi potrebni. Učinke priporočila pa bodo v agenciji spremljali predvsem po številu uporabniških sporov.
Iz torkove tiskane izdaje Dela