Google se je povezal z več kot 80 organizacijami, med katerimi so tudi National Geographic Society, BBC in Marine Conservation Society, ki bodo skrbele za posodobljene fotografije, videoposnetke in analize, da bi uporabniki nove storitve lahko bolje razumeli, kaj se dogaja v globinah. Navadni Zemljani bodo odslej lahko spremljali tudi selitve vodnih živali, si ogledali zaščitena področja in se sproti seznanjali, katere ribe so dobra izbira za prigrizek v določenem delu sveta, če bodo hoteli prispevati k ohranitvi živalskih vrst, piše britanski Guardian.
Nekdanji podpredsednik ZDA in dobitnik Nobelove nagrade za mir Al Gore je na otvoritveni slovesnosti v San Franciscu v Kaliforniji nadgradnjo Google Eartha označil za »čarobno doživetje«. »Ljudje bodo lahko ne le približali pogled na kateri koli del Zemljinega površja, ampak se tudi potopili v svetovne oceane, ki pokrivajo skoraj tri četrtine našega planeta, in odkrivali skrivnosti, ki jih doselj še niso videli,« je njegove vznesene besede povzel BBC.
Voda prekriva okoli 71 odstotkov Zemlje in vsebuje skoraj osem desetin vsega življenja, doslej pa je bilo raziskanih le pet odstotkov morskih globin. Računalniška grafika morskega dna je bila narejena s pomočjo sonarskih posnetkov ladij in podmornic. Nekateri deli svetovnih oceanov so tako prikazani v bolj grobih potezah, drugi pa neprimerno podrobneje. Kakor je izjavil Steve Miller, glavni razvijalec Oceana v Google Zemlji, kakor se uradno imenuje nova storitev, računajo tudi to, da bodo vsi tisti potapljači in raziskovalci s kakovostnimi posnetki tako navdušeni, da bodo poslali še neobjavljeni material in tudi sami prispevali k večji natačnosti podvodnih zemljevidov, poroča Times.
Predsednik uprave Googla Eric Schmidt po pisanju Guardiana poudarja, da so svetovni oceani v razpravah o podnebnih spremembah pogosto spregledani, čeprav predstavljajo ključni del problema. »Približno tretjina vsega ogljikovega dioksida, ki ga spustimo v ozračje, konča v oceanih. Še več, čez dvajset ali trideset let bo iz oceanov izginilo toliko različnih vrst, kakor če bi izgubili celotno porečje Amazonke. Vse to poteka mimo nas samo zato, ker se tega ne vidi na prvi pogled. Prav zato je Google Zemlja 5.0 tako pomemben: daje nam priložnost, da spremenimo pogled ljudi na to vprašanje,« poudarja Schmidt.
Pri razvoju Google Oceana je sodelovala tudi Sylvia Earle, nekdanja glavna znanstvenica pri ameriški zvezni upravi za oceane in ozračje, zdaj pa raziskovalka poljudnoznanstvene revije National Geographic. »Ne morem si predstavljati boljšega načina za ozaveščanje javnosti o modrem srcu našega planeta. Prvič doslej bo lahko res vsakdo videl ves svet z novimi očmi. S tovrstnimi orodji šele dejansko vidimo celotno sliko in razumemo, kako ranljivi smo vpričo velikih [podnebnih] sprememb, ki prihajajo nad nas,« je izjavila slovita ameriška oceanografinja.