Pravočasna diagnoza z najnovejšimi tomografi

»Očesna medicina dela tako velike korake naprej, da je zares vznemirljivo sodelovati pri njenem razvoju,« pravi dr. Ursula Schmidt-Erfurth, predstojnica klinike za oftalmologijo in optometrijo.

Objavljeno
01. februar 2009 23.13
Milan Ilić
Milan Ilić
»Očesna medicina dela tako velike korake naprej, da je zares vznemirljivo sodelovati pri njenem razvoju,« pravi dr. Ursula Schmidt-Erfurth, predstojnica klinike za oftalmologijo in optometrijo, ki deluje v okviru dunajske medicinske univerze. Z dr. Schmidt-Erfurthovo smo se pogovarjali ob nedavnem srečanju na Dunaju, posvečenem napredni terapiji mrežnice (Advanced Retinal Therapy).

 

Svetovno znana strokovnjakinja za očesne bolezni pravi, da so napredek znanosti in nove tehnološke rešitve - optična koherentna tomografija, denimo - resnično močno spremenili diagnostične možnosti očesnih zdravnikov. »S takšnimi napravami lahko postavimo optimalno diagnozo pogostih in redkih očesnih bolezni. Njihovo zgodnje odkrivanje zagotavlja pravočasno, posameznemu bolniku prilagojeno terapijo, od sodobnih zdravil, ki jih vbrizgamo neposredno v oko, do operacij in genske terapije, ki veliko obeta v prihodnosti,« je prepričana profesorica.

 

»Optična koherentna tomografija je inovativna, vizualna diagnostična metoda, ki lahko brez izpostavljanja sevanju prikaže dele rumene pege in mrežnice v ločljivosti ene pettisočinke milimetra, kar omogoča zelo dobro oceno stanja,« dodaja dr. Matthias Bolz, sodelavec Schmidt-Erfurthove. »Poleg čedalje boljše ločljivosti so novi računalniški tomografi tudi čedalje hitrejši, zato omogočajo vedno prijaznejšo in vedno bolj izpopolnjeno diagnostiko vse večjih površin mrežnice in drugih delov očesa.«


Zgodnje odkritje očesnega melanoma

 

Zgodnja diagnostika je zelo pomembna tudi pri pogosti bolezni starejših ljudi, degeneraciji rumene pege; pomembna je čim hitrejša slikovna diagnostika, saj omogoči hitrejši začetek terapije. Podobno velja za pogoste bolezni krvnih žil v očesu - povečan tlak, težave zaradi sladkorne bolezni ali tromboze so obolenja, ki velikokrat prizadenejo tudi bolnikov vid.

 

Čedalje bolj izpopolnjene diagnostične metode zbujajo upanje med drugim pri terapiji očesnih tumorjev, denimo, pri zloglasnem melanomu. Očesni melanom je nevaren zlasti zato, ker ga je s tradicionalnimi metodami mogoče odkriti šele v fazi, ko se ga skoraj ne da več odstraniti. Z najnovejšimi diagnostičnimi tomografi pa to nevarno bolezen lahko odkrijejo že v fazi, ki omogoča ne le preživetje bolnika, ampak tudi ohranitev obolelega očesa in vida.

 

»Pri operacijskih posegih je natančna slikovna diagnostika pomembna zlasti pri odločanju o terapiji in napovedi poteka bolezni. Tako lahko vnaprej presodimo, v katerem primeru je operacija neizogibna in kako bi jo bilo treba najbolje izvesti,« pravi Ursula Schmidt-Erfurth, ki je tudi priznana očesna kirurginja. »Podobno velja za inovativna, praviloma zelo draga zdravila - protitelesa, denimo, ki jih vbrizgamo neposredno v oko. Sodobne vizualne diagnostične metode omogočajo natančno presojo, pri katerih bolnikih je takšna terapija smiselna in pri katerih bi bila neučinkovita.«

 

Več v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela