Spletni velikan novo večjo različico androida izda najmanj enkrat letno, pogosto še hitreje, Samsung, HTC, Sony, LG in ostali pa še zdaleč niso tako hitri. Vedno traja vsaj pol leta, da novo izdajo predelajo za svoje telefone in nanjo navesijo svoje grafične »olepšave«, mnogim modelom pametnih telefonov pa več kot ene nadgradnje (če sploh) niti ne privoščijo.
Tako sta še zdaj edina modela, na katera je mogoče namestiti androida 4.1, »Googlova« nexus s in galaxy nexus, pa tudi pri teh dveh operaterji po vsem svetu zavirajo potovanje nadgradnje k uporabnikom. Mi smo si za dva tedna sposodili nexusa s še povsem svežo nadgradnjo in ugotavljali, kaj so Googlovi programerji dejansko spremenili in izboljšali.
Majhne, a dobrodošle izboljšave
Android se je že s štirico zelo približal temu, kar smo si od sodobnega operacijskega sistema za telefone (in tablice) želeli. Njegova podoba je bistveno lepša od vseh predhodnjih različic, delovanje bolj tekoče in platforma omogoča veliko zmogljivejše programe, kar lepo pokaže brskalnik chrome.
Prvi vtis ob uporabi najnovejše različice je podobno pozitiven. Googlovim razvijalcem je uspelo še izboljšati optimizacijo sistema, zato se vse skupaj zdi še bolj odzivno, nekako hitrejše. Kot od telefona z zmogljivim dvojedrnim procesorjem tudi pričakujemo. Vendar so to razlike na subjektivni ravni, poglejmo še tiste, ki so bolj vidne in zaradi katerih naj bi bili uporabniki bolj zadovoljni.
Prvo razliko razkrije že odklepanje zaslona, kjer imamo po zgledu preoblek nekaterih proizvajalcev telefon več možnosti. Če s prstom potegnemo krogec do ključavnice, se zaslon odklene, s potegom v levo skočimo neposredno v fotoaparat, navzgor pa v storitev google now (o njej več kasneje).
Na domačih zaslonih ni bistvenih novosti, ustvarjanje map z vlečenjem ene ikone na drugo že poznamo, nova pa je možnost povečevanja pripomočkov (widgetov), kar so doslej ponujale le preobleke drugih razvijalcev. Precej dodelana so obvestila v »polknu«, ki ga povlečemo od vrha zaslonu proti dnu. V njem so zadnja e-poštna sporočila ali tviti, ki smo jih prejeli, obvestila aplikacij, komande glasbenega predvajalnika, nasveti googla now in še kaj.
Vse doslej je bila ena glavnih pomanjkljivosti »čistega« androida v primerjavi s predelavami proizvajalcev telefonov v vmesniku in funkcionalnostih glasbenega in video predvajalnika ter fotoaparata. To še vedno drži, vendar se razlike manjšajo. Glasbeni predvajalnik je zdaj povsem spodoben, tudi fotoaparat ima nove možnosti in nastavitve, le video predvajalnik je še vedno zelo osnoven, čeprav zdaj podpira nekaj več kodekov.
Ko telefon o uporabniku ve preveč
Morda najbolj, lahko pa tudi najmanj zanimiva novost je google now (do nje pridemo tako, da ikono »domov« povlečemo navzgor). Nekateri uporabniki bodo navdušeni nad njenoo umetno inteligenco, drugi je iz načelnih razlogov (ker nočejo, da Google ve preveč o njih) sploh ne bodo vklopili, tretji jo bodo enostavno spregledali.
Če sistemu dovolite, da »vohlja« za vami - kar pomeni, da preverja vašo lokacijo, iskanja na googlu in podobno -, vam bo občasno ponudil kartice z obvestili, nasveti in drugim, kar naj bi vam pomagalo pri vsakdanjih opravilih. Osnovna kartica je vremenska napoved. Sčasoma, ko vas sistem bolje »spozna« se začnejo prikazovati še informacije o javnem prevozu (vozni redi mestnih avtobusov, vlakov) in še kaj.
Imamo pa občutek, da zadeva vendarle bolje dela v ZDA kot v Sloveniji, ki ji Google ne namenja veliko pozornosti, in da smo storitvi razkrivali nekoliko premalo informacij. Zato tudi predlogov ni bilo veliko. Ima pa zadeva vsekakor potencial in sistem je možno tudi neposredno kaj vprašati, vendar je glavna novost v tem, da sistem sam ugotovi, kaj vam mora povedati. Seveda pa ne moremo mimo nelagodnega občutka, da telefon o uporabniku enostavno ve preveč.
Kljub temu, da je android v različici 4.1 že precej izpopolnjen in izpiljen izdelek, pa določene funkcionalnosti in izboljšave še vedno pogrešamo. Večpredstavnostne aplikacije smo že omenili. Poleg tega nas moti, da je uporabniški vmesnik še vedno nekonsistenten, enkrat so isti gumbi zgoraj, drugič spodaj.
Integracija z družabnimi omrežji (facebook, tviter, instagram, ...) je borna, prav tako z oblakom, še posebej za shrambo google drive bi pričakovali, da bo bolj vključena v samo jedro androida. In ob vsej hitrosti in gladkosti delovanja še naprej trpi trajanje baterije, ki je pri nexusu skoraj porazno. Medtem ko flasha nikakor nismo pogrešali in upamo, da bo njegova izključitev iz mobilnega sveta pripomogla, da bo hitreje izginil tudi z namiznega.
Vsekakor pa si želimo, da še letos čim več telefonov dobilo nadgradnjo na želejasti bonbon, čeprav je žalostna realnost taka, da uporabniki mnogih (lanskih in letošnjih) modelov čakajo še na sladoledni sendvič, kot so v Googlu poimenovali android 4.0.