Znanstveniki gen učinkovine vnesejo v genski material tobačne rastline (Nicotiana tabacum cv Petite Havana SR-1), iz katere potem pridobivajo protitelesa. »Novi protein nastaja medtem, ko gensko spremenjena rastlina raste,« razlaga dr. Stephan Hellwig, direktor inštituta. Kako pa protitelesa izločijo iz rastline? Znanstveniki so razvili poseben proces za pripravo tobaka, s katerim učinkovino izolirajo iz več sto kilogramov rastlinskega materiala.
Tobačne liste najprej operejo in narežejo. Z večkratno filtracijo in kromatografijo vsebino izločijo in očistijo. Prvič so se tega postopka poskusno lotili lani. Predelali so 800 kilogramov rastlinskega materiala, pridelanega v rastlinjakih inštituta. Tako so pridobili logistične in proceduralne podatke, potrebne za postavitev poskusnega obrata, ki ustreza strogim zahtevam za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin. Učinkovino so preskusili v predkliničnih poskusih konec leta 2008 in ugotovili, da nima neželenih učinkov.
Skupaj s Sartoriusom, ponudnikom laboratorijske in procesne tehnologije, so na inštitutu letos odprli polavtomatski poskusni obrat, ki je skladen z zahtevami dobre proizvodne prakse. Na teden lahko predela 1000 kilogramov gensko spremenjenega tobaka, toliko, kolikor ga lahko pridelajo v rastlinjakih inštituta. Njegova največja prednost je, da so vsi sestavni deli, ki pridejo v stik s proizvodom, za enkratno uporabo, in jih je lahko zamenjati. V obratu je torej iz rastlin mogoče pridobivati tudi druge biofarmacevtske učinkovine, ne da bi tvegali navzkrižno kontaminacijo.
Po poskusnem obratovanju avgusta lani je obrat dobil pooblaščeni status za proizvodnjo farmacevtskih izdelkov za zdravljenje ljudi. Zdaj čakajo še na licenco in takoj ko jo bodo dobili, bodo začeli pridobivati protitelesa. To učinkovino bodo potem uporabili v prvi fazi kliničnih preizkusov v eni od partnerskih organizacij, ki sodeluje v tem projektu EU, piše Fraunhofer Magazine.