Vancouver - Raziskava kanadskih znanstvenikov je pokazala, da so psi veliko bolj inteligentni, kot mislimo. Naši najboljši prijatelji namreč razumejo do 250 besed in kretenj, znajo šteti do pet in rešiti preproste matematične naloge.
„Povprečen pes je lingvistično tako bister kot dveletni otrok," je povedal Stanley Coren, vodilni strokovnjak za pasjo inteligenco na univerzi British Columbia, ki je opravil raziskavo. „To pomeni, da lahko razume približno 165 besed, znakov in signalov. Tisti v najvišjih 20 odstotkih pa lahko razumejo do 250 besed in signalov, kar je približno toliko, kot razume dve leti in pol star otrok."
Psi znajo tudi računati
Coren je s pomočjo testov, pripravljenih za otroke, ugotovil, da znajo psi tudi računati. Med raziskavo je za pregrado položili najprej en pasji priboljšek in nato še enega, zato so psi pričakovali, da bo videl dva priboljška, toda če je skrivaj enega odvzel ali tretjega dodal, so psi v priboljške, ko je zastor odstranil, strmeli dalj časa. Ko se z nekim predmetom zgodi nekaj nepričakovanega, namreč tako otroci kot psi v njegovo smer strmijo dlje.
"Psi vedo, da je ena in ena dve in ne ena ali tri," je pojasnil Coren.
Najbolj in najmanj inteligentne pasme
Raziskovalec je sestavili tudi seznam najbolj in najmanj inteligentnih pasem. Med najbolj inteligentne pasme tako spadajo borderski ovčarji, kodri, nemški ovčarji, zlati prinašalci, dobermani, šetlandski ovčarji, labradorci, španjeli, rotvajlerji in avstralski govedarji. Med najmanj inteligentnimi pa so afganistanski hrti, basenji, buldogi, čov-čovi, ruski hrti, pekinezerji, beagli, mastifi ter psi pasem bloodhound in basset hound.
Medtem ko večina psov razume preproste besede in ukaze kot so „sedi", „prinesi" in „počakaj", borderski ovčar, ki se je izkazal za najbolj inteligentno pasmo, razume 200 besed. Pes poleg tega prepozna tudi imena predmetov in jih na ukaz pravilno prinese, poleg tega pa se zelo hitro nauči imen novih predmetov.
Coren je prepričan, da sta pasjo inteligenco pomagala razviti selektivna vzreja in življenje z ljudmi. „Divji volkovi na primer nalog ne opravijo tako dobro," pravi raziskovalec. „Ko človek na nekaj pokaže, se volk zazre v prst, medtem ko domači pes pogleda v smer, ki jo prst nakazuje," dodaja.
Številne raziskave v zadnjem času so sicer pokazale, da je večina domačih živali pametnejših, kot mislimo. Nedavna raziskava univerze iz Essexa je tako dokazala, da znajo šteti tudi konji.