Računalnik se spreminja, televizor pa tanjša

IFA: Hibridne naprave, ki so lahko prenosniki ali tablice, in mobilne naprave v fotoaparatih.

Objavljeno
30. avgust 2012 23.44
FOTO: MATJAZ ROPRET
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Berlin – Pred vsakoletnim sejmom zabavne elektronike (in gospodinjskih aparatov) IFA, ki se z lasvegaškim CES bori za status največjega na svetu, so pričakovanja javnosti in panoge velika. Dostikrat se kasneje izkažejo za pretirana. A s tokratnim sejmom se začenja nova doba računalništva, morda tudi televizorjev.

Tokrat je sejmišče v nemški prestolnici, kjer 1439 razstavljavcev zaseda več kot 142.000 kvadratnih metrov (za odstotek in pol več kot lani), preplavil nov tip osebnih računalnikov. Nekateri so računalnike zaradi mobilnih naprav (telefonov in tablic) že skoraj razglasili za mrtve, toda evropski šef kitajskega Lenova, drugega največjega svetovnega proizvajalca, Gianfranco Lanci trdi, da se PC zgolj spreminja.

Tudi veliki zasloni na dotik

Spreminja pa se v skladu z Microsoftovim poskusom, da bi tudi na velikih zaslonih uvedli upravljanje z dotikom, kot smo se ga navadili na telefonih in tablicah. Tako proizvajalci, kot so Lenovo, Samsung, Sony, Acer ali Dell, drug za drugim predstavljajo hibridne naprave, ki so lahko ali prenosniki ali tablice, poleg tega pa še namizne modele tipa vse v enem z zasloni na dotik. Nekaterim hibridom se zaslon iztakne iz tipkovnice, drugim se obrne, tretji imajo tanek pokrov, ki je hkrati tipkovnica. Vse v upanju, da bodo uporabniki nadomestili svoje zdajšnje (dolgočasne) prenosnike s temi novimi hibridi, namesto da bi si poleg prenosnika omislili še Applov iPad, ki je še vedno nesporen tablični kralj.

Fotoaparati v mobilnih omrežjih

Po drugi strani mobilne naprave prodirajo v tradicionalne izdelke, kot so fotoaparati, s katerimi smo še do pred kratkim le fotografirali, vse drugo postprodukcijsko delo pa počeli drugje. Kmalu pa bodo na voljo fotoaparati, ki se bodo znali povezovati v mobilna omrežja in bodo lahko poganjali vse aplikacije, napisane za androidne pametne telefone. Tudi med predstavniki proizvajalcev je nekaj skepse, ali se bodo ti izdelki med kupci prijeli, predvsem zaradi precej višje cene kot pri optično podobnih, a nepovezanih fotoaparatih. Vendar je trend, ki so ga povzročili pametni telefoni, očiten. In ti so po kakovosti fotografij še vedno daleč za pravimi fotoaparati.

Televizorji s tehnologijo oled

V televizijskem svetu pa si pot med kupce utira tehnologija oled. Zaradi nje so zasloni še tanjši kot doslej, imajo bolj žive barve in veliko večje kontraste. Tak televizor predstavljata oba korejska giganta, a je cena skoraj deset evrskih tisočakov še previsoka. Vsekakor pa gre razvoj v to smer. Kot tudi v smer višanja razločljivosti, čeprav so televizijske hiše komaj dobro uveljavile HD, nekatere pa še tega ne. Vendar razvoj po navadi prehiteva potrebe, kot se je izkazalo s tehnologijo 3D, ki je bila glavna tema sejma IFA pred tremi leti, danes pa je sicer v televizorjih samoumevna, a povsem postranska funkcija.