Revolucija v kemiji: odkrili nove spojine iz natrija in klora

Pri poskusih z natrijevim kloridom (soljo), so prišli do ugotovitev, ki bi lahko zamajale kemijska pravila.

Objavljeno
28. december 2013 18.15
ddu*Zagar
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si

New York - Profesor kemije Artem R. Oganov z univerze Stony Brook v New Yroku je objavil članek, v katerem piše o eksperimentu z natrijevim kloridom (kuhinjsko soljo), ki ob izpostavljenosti različnim pritiskom tvori nove spojine. To bi lahko odprlo možnosti za nove materiale in zamajalo ugotovitve klasične kemije, piše Science Daily.

Oganov je ugotovil, da je mogoče pri nizkih tlakih v laboratoriju doseči popolnoma stabilne spojine, ki so v nasprotju s klasičnimi pravili kemije. »Mislim, da je to začetek revolucije v kemiji,« je povedal Oganov. Če se uporablja razmeroma skromen pritisk 200.000 atmosfer (za primerjavo; tlak v srediču zemlje je 3,6 milijonov atmosfer; 1 sfera pa je enaka približno enemu baru), po njegovo vse, kar vemo iz kemijskih učbenikov, ne drži več.

Za zdaj velja, da imata natrij in klor različna naboja; natrijev je 1+  naboj klora pa -1, kar pomeni, da bo natrij oddal proč elektron, ki bi ga želel klor. Tako je edina mogoča kombinacija teh atomov v spojini 1:1, torej NaCl oz. kamena sol.

Znanstvena ekipa pa je odkrila spojine, ki kršijo pravila − npr. NaCl3, NaCl7, Na3Cl2, Na2Cl in Na3Cl. Te spojine so, kot so zapisali, termodinamično povsem stabilne, klasična kemija pa prepoveduje njihov obstoj.

Ugotovitev odpira vrsto možnosti za nove materiale ob različnih kombinacijah natrijevega klorida in drugih elementov, pravijo znanstveniki.