Še deset let do umetnih možganov

Vodilni svetovni znanstveniki so zatrdili, da nas do umetnih uporabnih možganov loči le deset let. Pri izdelavi si pomagajo s pomočjo super računalnika, ki ponazarja delovanje nevronov.

Objavljeno
23. julij 2009 19.50
Ka.K.
Ka.K.
Oxford - Henry Markram, vodja projekta Blue Brain, je že izdelal simulacijo podganjih možganov. Program Blue Brain je začel delovati v letu 2005, njegov prvotni cilj je bilo izdelati možgane sesalcev. Na konferenci TED v Oxfordu je Henry razložil, da bi bili sintetični možgani izjemno koristni za zdravljenje psiholoških bolezni, saj za temi težavami trpi okoli dve milijardi ljudi.

 

"Ni nemogoče narediti človeške možgane in lahko jih naredimo v desetih letih," je še povedal znanstvenik in dodal, da bi natančno poročilo poslali v preučitev tudi članom TEDa.

 

"Evolucija od miši do človekaje bila neverjetna, tako da gre pri človeških možganih za skoraj strašljivo zapleten organ, možgane," je povedal Markram: "In evolucija se nadaljuje z neverjetno hitrostjo."

 

Za izdelavo modela je ekipa znanstvenikov potrebovala super računalnik. "Za izdelavo enega nevrona potrebujemo en računalnik, to pomeni, da za izdelavo modela potrebujemo 10.000 računalnikov." S to simulacijo so si znanstveniki pomagali pri razumevanju delovanja možganov. V praksi to izgleda tako, da možganom pokažejo rožo in potem s pomočjo računalnika vidijo odziv električne valove.