So raku na dojki šteti dnevi?

V Veliki Britaniji se je rodila deklica, ki ne bo nikoli zbolela za rakom dojk, saj so ji zdravstveni strokovnjaki, ko je bila še v obliki zarodka, izbrali gene, ki ne povzročajo te zahrbtne bolezni.

Objavljeno
09. januar 2009 16.23
An.D.
An.D.

London - V Veliki Britaniji se je rodila deklica, ki po zagotovilu zdravnikov ne bo nikoli zbolela za rakom dojk, saj se je razvila iz zarodka, ki ne vsebuje zloglasnega gena BRCA 1. Strokovnjaki na kliniki, kjer opravljajo genske preiskave, so namreč v njeno mater vstavili dva zarodka, ki nimata kancerogenih genov.

 

27-letna ženska se je julija lani zglasila na kliniki, da bi preverili prisotnost gena BRCA 1. Sorodnice njenega moža naj bi namreč zbolele za rakom dojk, zato se je odločila za vsakršno možnost odstranitve zloglasnega gena pri svojih potomkah.

 

Po besedah zdravnikov se mati, ki pa želi ostati neimenovana, in dojenčica počutita dobro. Novo tehniko pa ponujajo vsem bodočim staršem, ki imajo v družini raka na dojkah. Vsaka deklica, ki je rojena s škodljivim genom BRCA 1, ima od 50 do 85 odstotkov možnosti, da zboli za rakom na dojkah.


Tehniko, znano kot diagnoza genetske implantacije, so sicer doslej uporabljali za zdravljenje dojenčkov, ki so trpeli za podedovanimi boleznimi, denimo Huntingtonovo boleznijo.