VGA – priključek, ki noče umreti

Proizvajalci v računalnike še vedno vgrajujejo izhod VGA, ki je le še relikt iz analogne preteklosti.

Objavljeno
07. julij 2012 17.39
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

V računalništvu stare tehnologije pogosto vztrajajo dolgo čez svoj rok trajanja. Spomnimo se samo, kako dolgo smo v računalnikih še imeli disketne pogone, čeprav je bila zmogljivost disket že povsem neuporabna. Zdaj se podobno dogaja z izhodom VGA, ki ga proizvajalci prenosnikov kar nočejo in nočejo opustiti.

Priključek VGA (video graphics array) se je v osebnih računalnikih pojavil v drugi polovici osemdesetih in je na začetku omogočal razločljivost 640 x 480 točk v šestnajstih barvah. Nasledil je video priključka MDA (imele so ga razširjene »grafične« kartice hercules) in CGA, ki je bil prvi standard za barvno grafiko na osebnih računalnikih.

Postopno je priključek VGA zmogel večje razločljivosti, vse do 2048 x 1536, vendar je še vedno analogen. Kar pomeni, da se signal prenaša z modulacijo, s čimer se kakovost slike slabša. V času monitorjev s katodnimi cevmi to ni bila teževa, saj so bili tudi ti analogni.

Zdaj, ko so tovrstni monitorji povsem izginili in so jih že zdavnaj nadomestili ploski zasloni (LCD), je edino smiselno monitor priključiti prek enega od digitalnih vmesnikov. Le tako je slika enaka izvirnemu signalu.

Na prelomu tisočletja so v računalnike prišli priključki DVI, ki so pravzaprav le okrnjena različica vmesnika HDMI (prek prvega ni mogoče prenašati zvoka). Ker prenosnike marsikdo povezuje s televizorji in drugimi napravami, so proizvajalci že pred leti vanje začeli vgrajevati tudi izhod HDMI.

Kasneje so se pojavili še drugi digitalni izhodi (display port, thunderbolt). Kljub vsemu pa ima precej prenosnikov še danes izhod VGA, tudi nekateri ultratanki modeli, ki bi namesto tega lahko imeli dodaten izhod USB ali kakšen drug priključek.

Eno od ne najbolj prepričljivih pojasnil je, da imajo projektorji še vedno večinoma priključke VGA. Če to drži, naj proizvajalci prilagajo (ali pa prodajajo posebej) pretvornike s HDMI na VGA, danes že povsem zastareli in nepotrebni analogni video izhod pa naj končno ubijejo. To bo navsezadnje prisililo proizvajalce projektorjev (in televizorjev), da ga bodo še oni poslali na smetišče zgodovine.

Podobno kot je to že davno storil Apple, ki počasi opušča tudi fizične nosilne podatkov (DVD). Enkrat se je treba odločiti in prekiniti vez s preteklostjo. Nikakršnega razloga ni, da VGA še vedno živi.