Ameriški National Reconnaissance Office (NRO) oziroma nacionalni urad za ogledovanje (ali kar »urad za vohunjenje«) je že pred leti v tajnosti razvil več vojaških vesoljskih teleskopov, katerih naloga je bila zbiranje obveščevalnih podatkov za ameriško vlado.
Zdaj pa je Nasa dobila ponudbo, da dva nekdanja vohunska vesoljska teleskopa uporabi za raziskovanje vesolja, torej da njune »oči« preusmeri z Zemlje na iskanje planetov zunaj našega sončnega sistema. Zato preverjajo, ali bi ju lahko vključili v načrtovani program Wide-Field Infrared Survey Telescope oziroma WFIRST. »Ko sem prvič slišal za to ponudbo, sem samo zazijal,« pravi David Spergel, raziskovalec z znamenite univerze Princeton in sopredsedujoči pri odboru ameriškega sveta za astronomijo in astrofiziko. Spergel je v skupini znanstvenikov, ki so pomagali Nasi, da je preverila uporabnost teleskopov vojaških vohunskih satelitov.
Vesoljska agencija je postala lastnica kar dveh takih vojaških vesoljskih optičnih teleskopov avgusta lani, vendar je to javnosti razkrila šele pred nekaj dnevi, ko so strokovnjaki o tem obvestili astrofizikalno skupnost in sta o zadevi pisala New York Times in Washington Post.
NRO upravlja pravo malo floto ogledniških oziroma vohunskih satelitov. Gre za platforme, ki zbirajo digitalne slike za obveščevalne analize. Nasini strokovnjaki še niso povedali, katero optiko z dveh vojaških satelitov bi lahko uporabili za civilne raziskovalne namene, vendar vse kaže, da je ta podobna optiki satelitov za zbiranje slikovnih podatkov tipa Keyhole. Kot pojasnjuje Michael Moore, pomočnik direktorja astrofizikalne sekcije pri Nasi, optika na omenjenih vohunskih satelitih spominja na tisto na vesoljskem teleskopu Hubble. Teleskopa imata primarno zrcalo premera 2,4 metra, kar je enako kot pri Hubblu. Satelita sta približno polovične velikosti Hubbla, vendar sta njuni ogledali bolj gladki in podobni plitvemu krožniku. Celoten sistem je lažji in očitno sodobnejši kot pri Hubblu.
Tiskovna predstavnica NRO Loreta Desio je povedala, da je bil eden od teleskopov izdelan v 90. letih, drugi pa v prvih letih tretjega tisočletja. Trenutno sta shranjena v Rochestru, pri družbi ITT Exelis, ki ju je tudi izdelala.
Nasa je, kot rečeno, zaprosila znanstvenike, da ovrednotijo primernost teh optičnih teleskopov za program WFIRST. In kot kaže, bosta na Zemljo pošiljala kakovostnejše slikovno gradivo, kot je bilo prvotno zamišljeno za program WFIRST. Slednji naj bi stal 1,6 milijarde dolarjev, vendar Nasa ni dobila dovolj sredstev, da bi lahko začela razvijati ta vesoljski observatorij. Večina vsote, pri agenciji predvidene za astronomijo in astrofiziko, je namreč namenjene vesoljskemu teleskopu Jamesa Webba (JWST), ki je že krepko prekoračil proračun in bo stal kar 8,8 milijarde dolarjev; njegova izstrelitev pa se je zavlekla v leto 2018.
Čeprav se v takšnih razmerah zdi »darilo« NRO zanimivo in uporabno, pa Nasa obeh teleskopov ne bo mogla uporabiti že v bližnji prihodnosti. Tudi za te namene namreč nima dovolj denarja. Že zgolj njuno vzdrževanje (pred izstrelitvijo v vesolje sta shranjena v tako imenovani čisti sobi) bo vsako leto stalo 100.000 dolarjev.