Bono, skrivni lastnik nakupovalnega središča v Litvi

Davčne težave: Rajski dokumenti niso razkrili le njegovega skrivnega lastniškega deleža, ampak tudi izogibanje plačilu davkov.

Objavljeno
05. november 2017 21.22
Šarūnas Černiauskas (15min.lt)
Šarūnas Černiauskas (15min.lt)
Paul David Hewson oziroma Bono, kot ga pozna ves svet, je že več kot desetletje skrivni lastnik ne prav privlačnega in nekoliko obskurnega nakupovalnega središča v zaspanem mestu Utena na severovzhodu Litve. Rajski dokumenti niso razkrili le njegovega skrivnega lastniškega deleža, ampak tudi izogibanje plačilu davkov.

Irska rock skupina U2 že štiri desetletja hodi na turneje po vsem svetu, vendar še nikoli ni igrala v Uteni.

Mesto ima samo 26.000 prebivalcev, ki bi lahko zasedli približno polovico enega od stadionov, na katerih U2 prirejajo svoje koncerte. Lokalni prebivalci pravzaprav niti ne vedo, da je pevec skupine Bono že dolgo navzoč v poslovnem življenju mesta.

Za dostop do vseh prispevkov kliknite na spodnjo ilustracijo:  


Razkriti dokumenti kažejo, da je Bono že več kakor desetletje skrivni lastnik nakupovalnega središča v Uteni. Zaradi novinarskih vprašanj pristojni krajevni organi zdaj preiskujejo davčne sheme, ki jih je litovska strokovnjakinja označila za »grobo kršitev davčne zakonodaje«.

Dokazi o Bonovem lastništvu so se pojavili v rajskih dokumentih, ki so jih pridobili pri časniku Süddeutsche Zeitung, Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev (ICIJ) pa jih posredoval mednarodni skupini preiskovalnih novinarjev.

Kjer imajo podjetja podobna imena

Dokumenti iz poslovnega registra podjetij na Malti razkrivajo Bonov skriti delež v nakupovalnem središču Aušra (Zora) v Uteni.

Nakupovalno središče, ki je veliko 3700 kvadratnih metrov in so ga odprli leta 2006, je zgradilo eno vodilnih litovskih gradbenih podjetij Eika. Aprila 2007 je podjetje sporočilo, da je prodalo nakupovalno središče neimenovanemu »tujemu vlagatelju«.

Kupec je bilo litovsko podjetje UAB Nude Estates 2. Dokumenti pa razkrivajo, da je eden izmed končnih lastnikov tega podjetja prav Bono, in sicer prek povezanih podjetij s podobnimi imeni, ki zamegljujejo lastništvo.


Med letoma 2007 in 2012 je bilo to litovsko podjetje v lasti podobno poimenovanega malteškega podjetja s sedežem v davčni oazi – družbe Nude Estates Malta Ltd. Razkriti dokumenti iz registra kažejo, da je Bono eden od treh lastnikov podjetja Nude Estates Malta, skupaj z Robinom Andrewom Barnesom in Patrickom Gerardom McKillnom. Slednji je irski poslovnež, ki je solastnik razkošnega dublinskega hotela skupaj z Bonom in Davidom Howllom Evansom, kitaristom skupine U2, znanim tudi pod vzdevkom The Edge.

Leta 2012 so lastništvo litovskega podjetja prenesli na drugo podjetje s sedežem v davčni oazi, tokrat na otoku Guernsey, ki je odvisen od britanske krone. Imenovalo se je Nude Estates I Ltd.

Na vprašanja ICIJ je Bonova tiskovna predstavnica Kathy McKiernan v pisnem sporočilu odgovorila, da je vodja skupine U2 »pasivni manjšinski vlagatelj« v podjetju Nude Estates I s sedežem na Guernseyju. McKiernanova je tudi potrdila, je imel Bono manjšinski delež v podjetju Nude Estates Malta, ki je medtem nehalo poslovati. »Malta je ugledna jurisdikcija za ustanavljanje holdinških podjetij na območju EU,« je dejala McKiernanova.

Za zdaj ni jasno, kolikšna je Bonova naložba v nakupovalnem središču v Uteni ali koliko denarja je do zdaj zaslužil z njo. Litovsko podjetje Nude Estates 2 je leta 2007 v svojih finančnih dokumentih zapisalo, da so njegova osnovna sredstva vredna 19,6 milijona litovskih litasov, takrat osem milijonov dolarjev.

Robertas Dargis, ustanovitelj in nekdanji izvršni direktor gradbenega podjetja Eika, je za spletni medij 15min.lt povedal, da se mu niti sanjalo ni, da je leta 2007 prodal nakupovalno središče podjetju, povezanemu z Bonom.

»Nemogoče!« je vzkliknil Dargis, ko so mu povedali, da je podjetje povezano z Bonom. »Takrat nam nihče ni nič povedal [o Bonu],« je izjavil. »Vedel sem, da gre za irske vlagatelje. Ali pa za vlagatelje iz Velike Britanije ali nekaj podobnega.«



Achtung davčni urad

Nude Estates 2, ki ga upravljajo Litovci, se je najverjetneje izognil plačilu davkov v višini več deset tisoč evrov, so po analizi finančnih dokumentov podjetja ugotovili neodvisni strokovnjaki.

Leta 2010 je podjetje objavilo, da je imelo več kakor tri milijone evrov izgube [takrat približno štiri milijone dolarjev] in manj kakor 500.000 evrov prihodkov. Izgubo so ustvarili po ponovnem ovrednotenju osnovnih sredstev podjetja, med katerimi je bilo največje prav nakupovalno središče.

Dokumenti kažejo, da je podjetje preneslo izgubo naprej in ni plačalo nobenih davkov na dobiček do leta 2016, čeprav je ustvarilo dobiček v petih od teh šestih let. Litovska davčna uprava je za spletni medij 15min.lt potrdila, da podjetje ni plačevalo davkov na dobiček vsaj od leta 2011.

Rūta Bilkštytė, litovska davčna strokovnjakinja in direktorica lokalne svetovalne družbe Fidexperta, je pregledala dokumente podjetja Nude Estates 2, ki ji jih je poslal spletni medij 15.min.lt. Povedala je, da finančni dokumenti podjetja kažejo na verjetno »grobo kršitev davčne zakonodaje«.

Bilkštytėjeva je povedala, da je podjetje verjetno neustrezno slabilo vrednost nakupovalnega središča kot več milijonov evrov visoko izgubo. Ocenila je, da se je podjetje do zdaj najbrž izognilo plačilu približno 47.000 evrov davkov, sedanje izgube na papirju pa mu omogočajo, da se bo izognilo plačilu še dodatnih 400.000 evrov.

»Po mojem mnenju ne gre ne za napako, ne za davčno načrtovanje, ne za minimiziranje davkov. Videti je, da gre za grobo kršitev davčne zakonodaje,« je povedala Bilkštytėjeva.

Novinarji spletnega medija 15min.lt so dokumente poslali litovskemu državnemu davčnemu inšpektoratu in ga prosili, naj jih komentira. Inšpektorat je odgovoril, da bodo začeli preiskovati podjetje.

»Zmanjšanje vrednosti osnovnih sredstev, kot ste ga opisali, ne omogoča davkoplačevalcu, da bi se izognil plačilu prihodnjih davkov na dobiček,« je inšpektorat zapisal v pisni izjavi.

Spletni medij 15min.lt ni ne davčnemu uradu ne Bilkštytėjevi povedala, da je Bono povezan z nakupovalnim središčem.



Vse, česar ne moreš pustiti za seboj

Nikakršnih dokazov ni, da bi bil Bono neposredno vpleten v kakršne koli davčne nepravilnosti, vendar razkritje neprijetno spominja na že slišane kritike davčnih shem sicer zgovornega pevca.

Bona, ki glasno zagovarja oprostitev dolgov najrevnejšim državam na svetu, so leta 2011 protestno kritizirali na britanskem festivalu Glastonbury, ker se je skupina U2 odločila prenesti svoje poslovanje iz Irske na Nizozemsko, kjer je treba za glasbene tantieme plačati minimalne davke.

Leta 2015 je odgovoril na ponovne kritike davčne strategije glasbene skupine in izjavil, da so njegove sheme nekaj, »s čimer pametni ljudje, ki smo jih najeli, poskušajo smiselno urediti način obdavčitve našega delovanja«.

V komentarjih, poslanih tik pred objavo projekta Rajski dokumenti, je Bonova predstavnica Kathy McKiernan dejala, da so informacije o davčnih zadevah, ki ji jih je posredoval medijski portal 15min.lt, »kategorično netočne«.

»V uvodu so mi dejali, da so informacije, ki ste nam jih posredovali, kategorično netočne. V nadaljevanju so mi pojasnili, da podjetja Nude Estates 2 doslej niso kontaktirale litovske davčne oblasti v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi ali z začetkom kakršnih koli nadzornih postopkov,« je dejala in dodala, da pričakuje več informacij danes, v ponedeljek.

»Glede na to, da je Bono pasiven, manjšinski družbenik podjetij Nude Estates, sem vaša vprašanja posredovala podjetniku Bryanu Meehanu, ki vodi podjetja Nude Estates in je najbolj primeren za odgovore na vprašanja o investicijah in financah teh družb.«

Meehan na naša vprašanja do zaključka redakcije ni odgovoril.

Sigitas Jautakis, litovski direktor podjetja Nude Estates 2, je povedal, da ni vedel, da je bil Bono lastnik nakupovalnega središča, in dodal, da je bil edini lastnik, s katerim je bil v stiku, neki Irec »Brian«.

Jautakis je zanikal, da bi bile davčne sheme, ki so jih zasnovali za nakupovalno središče, kakor koli neprimerne. Toda ko je izvedel, da je davčni urad povedal spletnemu mediju 15min.lt, da je bil odbitek neprimeren, je dejal, da je podjetje pripravljeno plačati več davka, če bodo to zahtevali od njega.

»Če bo [davčni urad] ugotovil, da moramo plačati davek na dobiček, ne da bi pri tem upoštevali ponovno ovrednotenje [nakupovalnega središča], se bomo s tem strinjali. Davčni inšpektorat še ni nič preiskoval ali kaj podobnega,« je povedal.

»Vendar bi morali zelo natančno preveriti trenutno stanje,« je dodal.

Hilary Osborne iz Guardiana in Will Fitzgibbon iz organizacije ICIJ sta sodelovala pri pripravi članka.