Kajzerce: MC, neodvisni pravnik

Kako bi bilo danes, če ne bi bil predsednik vlade, ampak še vedno neodvisni pravni strokovnjak?

Objavljeno
28. november 2015 18.30
Rok Kajzer
Rok Kajzer
Kaj bi bilo, če Miro Cerar ne bi vstopil v politiko? Če ne bi postal premier? Kako bi bilo, če bi bil še vedno neodvisni pravni strokovnjak? V redakciji na vsa ta vprašanja odgovarjamo z intervjujem, ki bi ga opravili danes in bi Cerar bil neodvisni pravni strokovnjak.

Profesor Cerar, vlada se je odločila, da na meji s Hrvaško zaradi begunske krize postavi bodečo žico. Kako komentirate to potezo izvršilne oblasti? (Zdaj si v spomin prikličite pravnika Cerarja in odgovore berite tako, da si predstavljate barvo njegovega žametnega glasu.)

»Strogo pravno gledano vlada nima podlage za postavitev ograj – kaj šele bodeče žice, ki je skrajen in nehuman ukrep – ne v domači ne v evropski zakonodaji. Z obžalovanjem moram ugotoviti, da se s to potezo uvrščamo v krog – če sem lahko zelo konkreten – zaostalih postsocialističnih držav, ki takšne ovire postavljajo iz rasističnih, ksenofobnih in drugih razlogov, ki ne morejo biti v čast nobeni civilizirani evropski državi. Vedeti moramo, da smo v prvi vrsti priča humanitarni katastrofi, v kateri mora vsakdo vedeti, da gre predvsem za ljudi. Vsi mi smo ljudje, ne glede, kdo smo in od kod prihajamo. Pomagati jim moramo.«

Vlada trdi, da gre za tehnične ovire in da to počne iz varnostnih razlogov. Da bi zaščitila državljane in premoženje.

»To so seveda prazni izgovori in kažejo na popolno pomanjkanje etike vladajoče elite. Da gre za zavržno dejanje, kaže dejstvo, da še besedne zveze 'bodeča žica' ne morejo izreči. To niso tehnične ovire, temveč bodeča žica, ki ne sodi v moderno državo, kaj šele na mejo. Trditve o varnostni krizi pa so zlagane in nedostojne. Čez državo je šlo več kot četrt milijona ljudi brez enega samega incidenta. Po mojem trdnem prepričanju gre za nedopustno in sramotno strašenje naših državljanov in spodbujanje ksenofobije. Vlada bi morala denar, ki ga je z nakupom žice vrgla stran, uporabiti za modernizacijo sprejemnih centrov, del pa nameniti za socialno najbolj ogrožene sloje prebivalstva. Tako bi ravnala etična vlada.«

Pa povečevanje pristojnosti vojske?

»Glede tega se s kolegi, tudi ustavnimi pravniki, strinjamo, da gre za nedopustno in nezakonito rušenje ustavne ureditve države. Kaj takšnega je bilo možno v nekdanji državi. Upam samo, da vlada tega ne bo objavila v kakšnem tajnem uradnem listu.«

Trenutno je aktualna tudi stavka policistov.

»Drži. Jasno je, da je vlada vsa ta leta policijo izsiljevala, in to je sramota. Že več let z razočaranjem ugotavljam, da smo močno razvrednotili vlogo in ugled policije. Dokler policist ne bo čutil in verjel, da njegov poklic resnično nekaj velja ter da je za kakovostno in požrtvovalno opravljanje nalog tudi ustrezno nagrajen in cenjen, dokler politika z zakonodajo in drugimi ukrepi ne bo zagotovila resnično kakovostnega šolanja in delovanja, torej tudi zadostnega števila policistov, tako dolgo bomo lahko govorili, da je povsem prav, da smo edina država v Evropi, v kateri policija stavka. Vlada bo temu rekla sramota, jaz bom rekel, da je javnofinančni položaj še vedno zahteven, a denar se mora najti.«

Pa kadrovanje v ustanovah, ki upravljajo državno premoženje?

»Večkrat sem opozoril, da imajo ta imenovanja vse znake koruptivnega, klientelističnega in lobističnega delovanja. Slovenija potrebuje vlado z visokimi moralnimi načeli, ki bo taka ravnanja preprečila in izkoreninila. Gre za neko vrsto ugrabitve države.«

Za konec še kulturna ministrica. Nacionalni svet za kulturo zahteva njen odstop.

»Če bi bil predsednik vlade, takšne ministrice, ki ji je področje kulture povsem tuje, nikoli ne bi imel v kabinetu, ne glede na morebitno izsiljevanje partnerjev v vladi. Kultura je namreč tisto področje, ki je ohranilo slovensko domovino.«