Ljubljana – Tablete za hujšanje, preparati za odpravo celulita in drugi kozmetični čudeži privlačijo ne samo ženske, ampak tudi mnoge prevarante. Preiskovanje malteškega podjetja Supraherbal nas je privedlo v osrčje vsaj sumljivih in zavajajočih, če že ne tudi prevarantskih poslovnih praks.
Ko smo poskušali izslediti poslovno ozadje prodaje izdelka BodyLight, smo ugotovili, da ga Kohek in njegovi pomočniki prodajajo tudi na spletnih mestih, ki v naslovu namigujejo na lekarne. Sklepamo, da zato, da so videti bolj verodostojni. Poleg tega obljube in trditve prodajalcev kozmetičnih čudežev vsebujejo navedbe, ki se nanašajo na »blagoslove« pristojnih organov, ki o tem ničesar ne vedo.
Lastnik mnogih spletnih domen, na katerih poteka prodaja, je podjetje iz ameriške davčne oaze Delaware. Sklepamo, da zato, da se prek njega zameglijo lastniške sledi. Te so že tako in tako izjemno zapletene, povrhu vodijo v najete nabiralnike v ZDA in davčne oaze. Prav tako nekatera podjetja nosijo imena svetovno znanih kozmetičnih korporacij, najbrž zato, da zvenijo kot bolj ugledna. Na njihovih spletnih straneh pa se pojavljajo imena domnevnih predsednikov uprav ameriškega rodu, ki so dejansko podjetniki v tamkajšnji kozmetični industriji, a smo izvedeli, da to vsaj za enega izmed njih ne drži.
Za dostop do vseh prispevkov kliknite na spodnjo ilustracijo:
Dobavitelj, veletrgovec
Finančno poročilo Supraherbal za leto 2016 navaja, da se družba ukvarja z »veleprodajo proizvodov, povezanih z nego kože, kozmetiko in prehranskimi dodatki«. Prav tako to poročilo in tudi tisto za leto 2015 razkrivata, da malteškemu podjetju Supraherbal povezana družba dobavlja proizvode (naj bi bila le ena od dobaviteljev), nato pa jih Supraherbal prodaja naprej spet tretji povezani družbi.
Direktor vseh treh je Marko Kohek, navajata finančni poročili. Leta 2015 so čisto vsi prihodki malteškega podjetja Supraherbal predstavljali prihodke, ki jih je prejel iz poslov s povezano družbo. Teh je bilo za 323.300 evrov, pri čemer je od povezane družbe kupil za 132.500 evrov izdelkov. Ker je poročilo v delu, ki zadeva stroške blaga skopo, ni mogoče trditi, da navedeni stroški predstavljajo edine tovrstne stroške, ki jih je Supraherbal imel 2015. Če pa to so, je Supraherbal imel kar 40-odstotno maržo.
Serum za odpravljanje celulita in tablete za hujšanje je mogoče kupiti na spletu, v njihovem poslovnem ozadju pa je veriga podjetij po celem svetu in v davčnih oazah. Foto: Posnetek spletne strani
Leto pozneje je bila prodajno-nakupna shema Supraherbala enaka, le prihodki so bili precej večji. S prodajo povezani družbi je podjetje imelo kar 2.351.550 evrov prihodkov, nabavilo pa je za 899.340 evrov proizvodov.
Ugotovili smo, da si je Kohek v obeh poslovnih letih z nenavadno velikimi »neposrednimi stroški«, ki v poročilih niso podrobneje pojasnjeni, izjemno zmanjšal dobiček in s tem plačilo davkov. Leta 2015 je imel ob 323 tisočakih prihodkov 318.000 evrov »neposrednih stroškov«, ko je od tega odštel še administrativne, pa je ostalo zgolj 385 evrov dobička pred davki.
Leto pozneje je imel 2,3 milijona prihodkov in skoraj toliko »neposrednih stroškov«, s čimer je dobiček po odbitku administrativnih stroškov in pred obdavčitvijo znižal na pičlih 2917 evrov. V obeh letih je plačilo dobička odložil, nabralo pa se ga je za komaj 1241 evrov.
Izdelke vrniti v Trump Tower
V Sloveniji je Kohek direktor dveh farmacevtskih družb, Kenkai in Pharmalab. Druga je bila ustanovljena letos, zato o njej še ni podatkov o poslovanju. Kenkai je imel – podobno kot malteški Supraherbal – spodobne prihodke (lani skoraj 3,5 milijona evrov), a prav tako zelo velike stroške, kar 3,4 milijona evrov. Poleg tega podjetje nima niti enega zaposlenega.
Edini lastnik Kenkaia je Kenkai Europe Limited, lastnik Pharmalaba pa Pharmalab Corporation Ltd. Obe podjetji sta registrirani na istem naslovu v Londonu, in sicer kot speči, to je neposlujoči podjetji.
Kohek je največji posamični družbenik Kenkaia Europe in manjšinski družbenik družbe Pharmalab Corporation, ki ga obvladuje podjetje iz Irske Royal Pharm USA Limited. To podjetje je navedeno na embalaži izdelka BodyLight, ki je bil kupljen na spletu in dostavljen v Slovenijo. Njegova družbenika sta Kohek in Slađana Stijepić iz Beograda.
Royal Pharm USA je nenavadno podjetje. Njegove imenske in ustanovne različice se pojavljajo na spletnih mestih, na katerih se prodajajo izdelki BodyLight. Istoimenska družba je ustanovljena v New Yorku in ima sedež v nebotičniku Trump Tower, ki je v lasti in nosi ime po ameriškemu predsedniku.
Foto Reuters
Na naslov v nebotičku Trump Tower, piše na spletnih mestih, naj potrošniki tudi vrnejo kapsule BodyLight, če z njimi niso zadovoljni. Toda sprejemno osebje v Trump Towerju pravi, da podjetji Royal Pharm USA in Supraherbal ni v stavbi, prav tako jim nista znani, je tam izvedel naš dopisnik Sebastijan Kopušar.Domnevna predsednica uprave Royal Pharm USA je Mary Dillon, kot to navajajo spletne strani. Dillonova dejansko prihaja iz kozmetične industrije, iz velikega ameriškega podjetja Ulta Beauty, vendar nam ni uspelo preveriti, ali je res članica uprave Royal Pharm USA. Neuradno smo izvedeli, da naj bi bil prejšnji predsednik uprave Roger Connor (na eni izmed spletnih strani se še pojavlja) v tej vlogi naveden, ne da bi imel kakšno povezavo s podjetjem.
Poziranje kot Vichy in L'Oreal
Tudi Pharmalab Corporation iz Londona je nenavadno podjetje. Izbrskali smo podatek, da je bilo leta 2008 ustanovljeno kot Vichy Laboratories LTD, torej z imenom, ki odkrito namiguje na svetovno znanega proizvajalca kozmetičnih izdelkov.
Kaže, da je to zaznala tudi korporacija L'Oreal, ki je lastnica Vichyja, in se je tako leta 2014 pritožila na britansko sodišče. To je »prevarantsko« družbo opozorilo, naj spremeni ime, kar pa ta ni storila, zato je njeno ime junija 2014 spremenilo sodišče po uradni dolžnosti. Poimenovalo jo je kar po registracijski številki, to je 06726587 LTD. Maja 2017 se je družba nato preimenovala v Pharmalab Corporation, kot jo poznamo danes.
Toda Kohek se ni dal ustaviti. Že dva meseca po tem, ko je britansko sodišče po uradni dolžnosti preimenovalo podjetje Vichy Laboratories, je svojo družbo Gencom LLC na Floridi preimenoval v Loreal USA LLC. Mimogrede, prav Gencom LLC je skupaj s Kohkom 2008. ustanovil problematični Vichy.
»Lekarniški« spletni naslovi
Vrnimo se k spletnim prodajalcem izdelkov. Eden med njimi je bodylight.si, prek katerega lahko preprosto kupite mesečno zalogo kapsul BodyLight za 29,99 evra. Toda če boste želeli izvedeti več, se bo zalomilo. Tam navedena telefonska številka je bila ob našem klicu enkrat nedosegljiva, drugič ni obstajala, sporočilo, poslano na navedeni e-poštni naslov, pa nam je zavrnilo. Lastnik te spletne domene je prej omenjeni Pharmalab Corporation iz Londona.
Prav tako izdelek prodajajo prek domene www.lekarna-ljubljana.com/, ki kot e-naslov za stike navaja Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Na to domeno usmerja še Facebook stran SupraHerbal.si. Isti e-naslov pa za stike navajajo tudi na spletnem mestu www.kenkai.si, ki ponuja serum za oblikovanje postave Protagonist.
Spletna domena namiguje na podobnost z Lekarnami Ljubljana, ki se nahajajo na spletni domeni www.lekarnaljubljana.si. Ko smo Lekarne Ljubljana s tem seznanili, so nam sporočili: »Tovrstni kontakti so za stranke zavajajoči. Menimo, da je zlorabljeno ime Lekarne Ljubljana in tudi same 'lekarne' glede na zakon o lekarniški dejavnosti.« Po zakonu lahko naziv lekarna uporablja le podjetje, ki ima za to ustrezno dovoljenje. V Lekarni Ljubljana so po našem poizvedovanju napovedali, da bodo »sprožili ustrezne postopke pri pristojnih službah«.
Kohkove družbe tudi v drugih državah v regiji, denimo na Hrvaškem, Češkem in Slovaškem, poslujejo na spletnih domenah, ki aludirajo na lekarne. V Bosni so Apoteke Sarajevo pred leti potrošnike posebej opozorile na to, da se njihovo ime zlorablja na domeni www.apoteka-sarajevo.com.
Lekarne kot poštni nabiralniki
Nosilec večine »lekarniških« domen je iz Združenih držav Amerike; najbrž zato, da je za nacionalne inšpekcijske službe težje ali pa sploh nedosegljiv. Gre za podjetje Mediteranea LLC, ki je registrirano v Los Angelesu, ustanovljeno pa je bilo v ameriški davčni oazi Delaware. Njeno lastništvo in vodstvo tako nista javno dostopna podatka.
V povezavi s tem podjetjem in domenami se pojavlja Slovenec Miha Gašperin. Ta nam je povedal, da je pred leti delal za to družbo. Leta 2008 je prav na napotilo podjetja Mediteranea potoval v ZDA, kjer je slabe tri mesece »opravljal raziskave trga«. Podjetja v Los Angelesu ni obiskal, saj je bil nastanjen v San Franciscu, edini človek, s katerim je glede vseh poslov imel stike, pa je bil le Marko Kohek.
Gašperin je bil tedaj, kot nam je dejal, še študent, po vrnitvi v Slovenijo pa je postal direktor družbe Kenkai. »Ko sem dobil redno zaposlitev na Adrii Airways, to je bilo 1. avgusta 2008, se je moje sodelovanje pri tem poslu končalo.«
Podatki kažejo, da je bil Gašperin še do letos eden izmed družbenikov londonskega podjetja Kenkai Europe Limited. Zatrdil je, da o tem ničesar ne ve in da za to ni dal nikakršnega soglasja.
Da Gašperin ni obiskal družbe Mediteranea na njenem sedežu v Los Angelesu, morda niti ni tako nenavadno. To je njen sedež:
Za Marka Kohka smo imeli pripravljenih več vprašanj. Še posebno nas je zanimalo, zakaj uporabljajo spletne domene, ki namigujejo, da izdelek prodajajo lekarne, katere organizacije so izdale certifikate, ki jih oglašujejo ob izdelkih, in podobno. Zanimalo nas je še, ali je davčni rezident Slovenije in ali je finančni upravi prijavil lastništvo ter prihodke v davčnih oazah in drugih skrivnostnih jurisdikcijah.
»Nisem davčni rezident Slovenije,« nam je v telefonskem pogovoru precej vznejevoljen dejal Kohek. »Ne bom odgovarjal na vaša vprašanja: nisem niti davčni rezident Slovenije niti državljan Slovenije, ne vem, zakaj bi se s tem ukvarjal.«
Kohek je v slovenskem poslovnem registru naveden z naslovom v Trstu, drugje se pojavlja z naslovi v Veliki Britaniji in ZDA, ponekod je državljan Slovenije, ponekod pa ZDA. Nas je poklical s slovenske mobilne številke, ki je navedena med kontakti slovenskega podjetja Kenkai.
»Ne bom vam sploh nič razlagal, ne vem, zakaj bi,« je dejal Kohek. To je tudi ilustriral: »Zakaj bi vas zanimalo, kaj dela neka Metka na Pohorju?!«
Vprašanj glede domnevnega zavajanja potrošnikov mu žal nismo uspeli postaviti. »Na nobeno vprašanje ne bomo odgovorili. Ne vem, kdo sploh ste, sumim celo, da gre za prevaro, da sploh ne delate na Delu,« je še dejal Kohek.
Kohek je še dejal, da ga je na naše poizvedovanje pravzaprav opozorila Ksenija Sobota, manjšinska lastnica malteškega podjetja Supraherbal. Povedala mu je, da smo ji »poslali e-pošto z nekimi nenavadnimi vprašanji«.
Ker smo želeli kljub temu pridobiti tudi pojasnilo Ksenije Sobote, smo ji poslali še eno e-sporočilo, a spet nismo dobili odgovora. Namesto tega nas je še enkrat poklical Kohek in nam skorajda zagrozil, naj ga ne kontaktiramo več.
Sporni certifikati in »blagoslovi« pristojnih organov
Zanimalo nas je, katere organizacije so podelile certifikate, s katerimi se kitita izdelka BodyLight in Protagonist. Med njimi so Halal, 100% Organic, Cruelty Free, 100 % Vegan, Good Manufacturing Practice pa tudi Zlato priznanje Evropskega združenja dermatologov in kozmetologov (EDCA).
O tem združenju smo povprašali Združenje slovenskih dermatologov, kjer nam je predsednica dr. Aleksandra Dugonik pojasnila, da ima podobno ime le Evropsko združenje kozmetične in estetske dermatologije, ki je »stara in ugledna organizacija samo (!) zdravnikov dermatologov in prepričana sem, da ne podeljuje takšnih certifikatov«.
V resnici je EDCA, ki naj bi izdelku Protagonist podelilo zlato priznanje, družba, ki jo je leta 2008 ustanovilo ameriško podjetje Gencom LLC, prav tisto, ki se je leta 2014 preimenovalo v Loreal USA LLC in je tesno povezano z Markom Kohkom. Direktor tega »združenja« je bil do leta 2013 Damien Kniewald, v registru pa je nastopil z naslovom poštnega nabiralnika v Los Angelesu. »Združenje« je 2015. po uradni dolžnosti iz registra izbrisalo britansko sodišče.
Kniewald je bil leta 2008 tudi direktor slovenske družbe Naravna kozmetika, katerega družbenik je bil prav Kohek. Podjetje je končalo v stečaju.
Tablete za hujšanje. Foto: Leon Vidic/Delo
Za kapsule BodyLight trdijo, da so narejene »iz čistih ekstraktov dokazanih učinkovin hidroksicitrične kisline HCA« in da je učinke tega potrdila tudi EFSA – Evropska agencija za varnost hrane. A EFSA s tem nima ničesar. »Glede omenjene trditve v zvezi s hidroksicitrično kislino sporočamo, da je EFSA ni (pozitivno) znanstveno utemeljila,« so nam pojasnili.
Na (slovenski) embalaži tablet je tudi zapisano, da je izdelek BodyLight registriran na »ministrstvu za zdravstvo«, toda na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so pred leti s spremembo pravilnika ukinili postopek prve prijave prehranskih dopolnil. Kljub temu so preverili stari seznam prvih prijav do vključno avgusta 2013, vendar izdelka BodyLight na tem seznamu ni.