Kaj: disciplinski postopek proti Andreju Baragi
Kje: na vrhovnem sodišču v Ljubljani
Kdaj: 8. maja letos
Andrej Baraga je po zapletu z objavami na tviterju marca napovedal, da bo zapustil sodniške vrste. Obljubo je izpolnil, saj je na začetku tega meseca začel delati pri odvetniku Vanji Radanoviču.
Naj spomnimo, da je bil v tvitih kritičen do NPU in v njih izražal odklonilen odnos do nekaterih politikov. Na sodišču so proti njemu uvedli dsiciplinski postopek, ki je epilog na prvi stopnji dobil 17. junija. Disciplinsko sodišče je sklenilo, da je Baraga odgovoren, ker je na družabnem omrežju z javnim uporabniškim profilom, v katerem se je predstavljal kot sodnik, ravnal v nasprotju z zakonom o sodniški službi. V odločbi so navedli, da je neprimerno, nedostojno in žaljivo izražanje o delu državnih organov (NPU, policiji, državnem zboru, predsedniku republike, KPK) in o posameznikih (G. G. Mišič, J. Janša, Z. Janković, A. Bratušek, K. Erjavec ...), zlasti tistih, ki so stranke preiskovalnih postopkov, ravnanje, ki je v nasprotju s sodniško neodvisnostjo in s katerim se krši ugled sodniškega poklica. Baragi so zato za obdobje enega leta izrekli znižanje plače za dvajset odstotkov. S sankcijo se ni strinjal in je vložil pritožbo. Dokončna odločitev tako ali tako ne bo pomembna, saj je vmes že slekel črno togo in bo, ko uradno zapriseže kot odvetnik, oblekel rdečo. Da ima namerava storiti, je v enem od tvitov napovedal že leta 2011. Pred časom pa je povedal, da o odločitvah dolgo premišljuje, toda ko jih sprejme, gre do konca.
Ker mu je prenehala sodniška funkcija, je personalni svet na višjem sodišču ustavil postopek izdelovanja izredne ocene njegove sodniške službe, ki jo je, poleg dsiciplinskega postopka, zahteval predsednik okrožnega sodišča Marjan Pogačnik. Ta je pozval še sodniško društvo, naj izdela načelno mnenje o tem, kakšno naj bi bilo ravnanje sodnikov v zvezi z uporabo družabnih omrežij. Svet za sodniško etiko, ki deluje v okviru društva, ga je maja tudi sprejel. Po njegovem ni zadržkov, da sodnik na družabnih omrežjih ne bi imel svojega profila: »Če sodnik na omrežjih pri izražanju svojih mnenj upošteva naslednja načela kodeksa: načelo neodvisnosti, načelo nepristranskosti, načelo združljivosti, načelo nezdružljivosti in načelo ugleda, uporaba sodniškega naziva ob imenu sodnika v profilu na družbenem omrežju ni v nasprotju s kodeksom sodniške etike.«