Politiki so veliko obljubljali, a volje za ukrepanje ni

Odziv civilne družbe na rajske dokumente. Vlado pozivajo, naj podpre javne registre lastnikov in večji nadzor nad plačevanjem davkov.

Objavljeno
06. november 2017 21.01
N. G.
N. G.

Ljubljana – Razkritje rajskih dokumentov kaže na sistemske pomanjkljivosti in velik obseg globalnih ponudnikov storitev, ki koruptivnim omogočajo skrivanje nezakonito pridobljenega premoženja, so se odzvali v Transparency International Slovenia (TI Slovenia).

»Po razkritju panamskih dokumentov je bilo slišati več obljub o reformah, a je bilo pravih premikov malo. Zahtevamo, da se politiki bolj dejavno lotijo tega perečega problema,« je poudaril Vid Doria, generalni sekretar TI Slovenia.

Evropske ustanove se že več kot leto dni ne morejo dogovoriti o konkretnejših korakih za večjo transparentnost lastništva podjetij. »V priporočilih raziskave Nevidni lastniki in s pismom decembra 2016 smo finančno ministrico pozvali, naj razjasni, kakšno stališče bo zastopala na pogajanjih v Bruslju, a odgovora nismo prejeli. Danes jo javno pozivamo, da pove, ali se bo dejavno zavzemala za ukrepe, ki bodo oteževali ali preprečevali zlorabe, ki smo jim priča v rajskih dokumentih,« je dodal Doria.

Za dostop do vseh prispevkov kliknite na spodnjo ilustracijo:  


Civilna družba bi lažje odkrivala nepravilnosti z javno dostopnimi in strojno berljivimi registri resničnega lastništva. K večji preglednosti bi prispeval tudi celovit sistem obveznega poročanja multinacionalk o plačanih davkih po posameznih državah. V TI Slovenia pozivajo k ukrepom tako proti davčnim oazam in jurisdikcijam, ki ne omogočajo transparentnega pregleda nad lastništvom, kot tudi v državah, v katere se iz teh območij denar vrača v obliki nepremičnin, luksuznih dobrin in lastništev v podjetjih.

Maruša Babnik, zunanja strokovna sodelavka za področje davčne pravičnosti na Ekvilib Inštitutu, je poudarila, da kljub ogorčenim govorom političnih voditeljev še vedno čakamo na sprejetje dejanskih ukrepov: »Rešitve so že zdaj znane, kar manjka, je prava politična volja za njihovo uvedbo.«

Ekvilib Inštitut poziva slovensko vlado, naj na ravni Evropske unije podpre uvedbo javnih registrov resničnih lastnikov podjetij ter se zavzame za dostop do podatkov, kje poslujejo in koliko davkov plačujejo multinacionalke. Poleg tega naj podpre uvedbo medvladnega organa v okviru Združenih narodov, da se začnejo pogajanja o globalnem sporazumu za zaustavitev davčnih oaz.