Podjetja v lasti Kremlja povezana z naložbami v Twitter in Facebook

Rajski dokumenti: Ruska vlada je imela finančni delež v ameriških družabnih omrežjih.

Objavljeno
05. november 2017 19.18
Spencer Woodman, ICIJ
Spencer Woodman, ICIJ

Najnovejši odkriti dokumenti razkrivajo, da je imel pomemben vlagatelj v Twitter in Facebook finančne povezave z dvema ruskima državnima podjetjema, prek katerih Kremelj vodi politično občutljive posle.

Zapisi kažejo, da je eno od podjetij, ki je v lasti Kremlja, VTB Bank, neopazno nakazalo 191 milijonov dolarjev v investicijski sklad DTS Globala, ki je denar leta 2011 porabil za nakup velikega deleža v Twitterju. Dokumenti tudi razkrivajo, da je hčerinsko podjetje Gazproma, ki ga obvladuje Kremelj, izdatno financiralo off shore družbo, ki je bila partnerica DST Global pri precejšnji investiciji v Facebook.

Ustanovitelj DST Globala, ruski milijarder Juri Milner, in drugi družbeniki v poslu so poželi velik dobiček, ko so prodali svoje deleže kmalu po Facebookovi prvi ponudbi delnic leta 2012 in Twitterjevi leta 2013.

Nobenih dokazov pa ni, da bi imel Kremelj vpliv na Twitter in Facebook oziroma da bi pridobil notranje informacije od podjetij zaradi vlaganj, povezanih z Milnerjem. Toda razkritja kažejo na to, da je imel Kremelj nekaj let pred lanskim ruskim vmešavanjem v ameriške predsedniške volitve finančni vložek v ameriške družabne medije.
Razkritja sovpadajo s preiskovanjem tehnoloških velikanov, ki ga je izvajal kongres, v zvezi z njihovo vlogo pri širjenju lažnih ruskih informacij med uspešno kampanjo Donalda Trumpa za položaj v Beli hiši.

Javno znano je, da je Milner izvajal velike naložbe v Twitter in Facebook. Povezave ruske vlade z naložbami predhodno niso bile znane.

Facebook in Twitter sta zatrdila, da sta ustrezno pregledala Milnerjevo naložbo.

Za dostop do vseh prispevkov kliknite na spodnjo ilustracijo:  

Podrobnosti povezav Kremlja s posli so bile razkrite med skupno preiskavo Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev, New York Timesa, BBC in drugih medijskih partnerjev. Informacije izvirajo iz javno dostopnih podatkov v poslovnem registru otoka Man ter iz leta 2016 objavljenih Panamskih dokumentov in novega svežnja zaupnih dokumentov, ki jih je pridobil nemški časopis Süddeutsche Zeitung.

V odzivu na vprašanja ICIJ in njegovih partnerjev je Milner dejal, da naložbe njegovega podjetja, skupaj z naložbami v Twitter in Facebook, vedno temeljijo na poslovnih merilih in niso povezane s politiko.

Milner je priznal, da je bila ruska banka VTB ena od partneric, ki je pomagala pri financiranju naložbe v Twitter, prav tako pri naložbi DST Globala v kitajsko spletno trgovino JD.com. Pojasnil je, da je manj kot pet odstotkov financiranja naložb njegove družbe prišlo iz ruskih vladnih institucij.

Poudaril je, da je bil VTB Bank pasiven vlagatelj v poslu s Twitterjem, ki ga je upravljal njegov naložbeni sklad DST Global. Povedal je, da ruska banka in njegovi začasni vlagatelji niso pridobili nadzora nad Twitterjem ali naložbenim nosilcem DST Globalom.

Milner je dejal, da do takrat, ko so ga sredi septembra ICIJ in njegovi partnerji kontaktirali, ni vedel za možne finančne povezave med hčerinsko družbo Gazproma in DST Globalom.

Opomnil je, da sta se posla s Twitterjem in Facebookom zgodila v času boljših diplomatskih odnosov med Rusijo in ZDA.

»Časi so bili drugačni,« je dejal Milner v intervjuju za New York Times. »Nikoli se mi ni zdelo, da bi bil VTB Bank kako drugačen od drugih vlagateljev.«

Veliki igralci

Gazprom je največja ruska korporacija v državni lasti, VTB pa je druga največja ruska banka. Vprašanja o njunih povezavah z naložbami v ameriški družabni omrežji so občutljiva zaradi njune kontroverzne zgodovine in povezav z ruskim voditeljem Vladimirjem Putinom ter drugimi funkcionarji v Kremlju.

Ameriška vlada je VTB leta 2014 sankcionirala kot odgovor na rusko invazijo na Krim. DST Global je do takrat svoj delež v Twitterju že prodal.

Gazpromovo hčerinsko družbo Gazprom Investholding, povezano z Milnerjevo naložbo v Facebook, je več kot desetletje vodil Ališer Usmanov, uzbeško-ruski milijarder s političnimi zvezami.

Usmanov je poleg vodenja državne hčerinske družbe tudi velik igralec kot zasebni naložbenik. Pridobil je osebne deleže v različnih panogah, tudi v partnerstvu z Milnerjem pri poslu s Facebookom, Twitterjem in drugimi tehnološkimi naložbami.

Kremelj je uporabljal Gazprom Investholding za »politično in strateško pomembne posle«, je za New York Times povedal Ilja Zaslavski, svetovalec na Kleptocracy Initiative, ki je projekt Hudson Institute, konservativnega možganskega trusta v Washingtonu. Gre za »vplivno politično in gospodarsko sredstvo«.

VTB je znan tudi kot igralec v ruskem političnem sistemu. Predsednik VTB Andrej Kostin je Putinov zaveznik.
»Po eni strani gre za banko, po drugi strani pa je orodje Kremlja,« je za ICIJ povedal Sergej Aleksašenko, poznavalec ruskih bank na Brookings Institution, ki je bil v devetdesetih letih v upravnem odboru VTB. »Kar Kremelj hoče, to VTB naredi.«

V odgovoru na vprašanja ICIJ in njegovih partnerjev je VTB potrdil, da je investiral v Twitter s pomočjo Milnerjeve družbe DST Global. Banka VTB pravi, da je »prodala svoj delež v družbi z dobičkom, transakcija pa je bila za nas zelo uspešna«. VTB se ima za »izključno poslovno banko«, ob tem pa zatrjuje, da »nismo nikoli imeli kakršnihkoli politično motiviranih poslov«.

Milner je poudaril, da VTB trguje z delnicami na londonski borzi in je že prej sklepala javna naložbena partnerstva v Silicijevi dolini.

V izjavi po elektronski pošti je predstavnik za javnost podjetja Gazprom Investholding potrdil, da je dal posojila off shore družbi Kanton Services. Zapisi, ki jih je pregledal ICIJ, kažejo, da je bila delničarka v naložbenih nosilcih, ki jih je DST Global uporabil pri poslih s Twitterjem in Facebookom. Predstavnik za javnost je povedal, da »v posojila niso bili vpleteni ruski funkcionarji«.

Dmitri S. Peskov, zastopnik Vladimirja Putina, se je odzval: »To so javna podjetja. Ne moremo govoriti v njihovem imenu.«

Vzhajajoča zvezda

Milner je bil dolga leta znan kot poslovnež, ki je bil nadarjen za povezovanje velikih naložbenikov s široko paleto obetavnih tehnoloških družb. Vlagateljem, ki so se pridružili poslom in ki so mu zaupali denar, s katerim je pametno vlagal, je prislužil milijone.

Milner, star 55 let, je bil rojen v Moskvi in je v devetdesetih študiral poslovne vede na poslovni šoli Wharton Univerze v Pensilvaniji. Ko se je vrnil domov, je lansiral več investicij, ki so ga ponesle v vrh ruske podjetniške elite.

Leta 2001 se je oprijel počenja dot-com balončka in postal glavni izvršni direktor problematičnega internetnega podjetja Mail.ru. Družba je pod Milnerjevim vodstvom zrasla v glavnega ruskega ponudnika elektronske pošte in najpomembnejšo tehnološko podjetje v državi.

Milner je leta 2005 ustanovil tehnološko podjetje Digital Sky Technologies. Tri leta pozneje je šel v partnerstvo z Usmanovom, enem od najbogatejših ljudi v Rusiji. Ta je postal pomemben deležnik v naložbenem skladu DST Global, ki ga je Milner ustanovil leta 2009.

Milner se je kmalu potem ozrl za večjimi posli v Ameriki.

Naložbe v Facebook

Milner se je v začetku leta 2009 med ocenjevanjem naložbe v Facebook spoprijateljil z ustanoviteljem Facebooka Markom Zuckerbergom. Njegova naložba v Zuckerbergovo podjetje ga je pozneje naredila slavnega v Silicijevi dolini, ki se je še vedno opotekala zaradi finančne krize.

Milner je izjavil, da mu je njegova strategija zavrnitve ponudb za mesta v upravnih odborih ali za glasovalne pravice v družbah, v katere je DST Global investiral, omogočila vlaganje denarja v konkurenčna podjetja, ne da bi bilo pri tem nasprotje interesov. Milner je za Forbes dejal, da je pri naložbi v Facebook ta strategija »močno znamenje, da si ne prizadevamo za kakršenkoli vpliv na delovanje Facebooka«.

Med letoma 2009 in 2011 je Milner upravljal vrsto naložb v Facebooku. Pri tem je uporabil svojo tehnološko podjetje Mail.ru in njegov naložbeni sklad DST Global za nakup naraščajočega deleža platforme družabnega omrežja.

Usmanove naložbe v Milnerjeva podjetja so ga naredile za ključnega partnerja. Delež DST Globala in Mail.ru v Facebooku naj bi narasle na približno sedem milijard dolarjev. S tem naj bi Milnerjeva družba postala druga največja skupina zunanjih delničarjev.

Med Facebookovo rekordno prvo izdajo delnic 18. maja 2012 so neverjetni dobički vlagateljev polnili naslovnice. Na podlagi podatkov SEC je štiri dni po prvi izdaji delnic hčerinska družba DST Global prodala več kot 27 milijonov Facebookovih delnic, kar ji je prineslo okoli eno milijardo dolarjev.

Milner je v intervjuju potrdil, da je bil Kanton Services vlagatelj v enega od naložbenih nosilcev DST Global, ki je kupil delnice v Facebooku. Milner je povedal, da so pred sklenitvijo partnerstva s Kantonom temeljito preverili to družbo. Povedal je tudi, da čeprav je Kanton dobil denar od ruske vlade, ni bilo mogoče vedeti, ali je ta denar prišel do Facebooka. Kanton bi lahko dobil denar za naložbo tudi iz drugih virov.

V odgovoru na vprašanje ICIJ in njegovih partnerjev glede povezav družbe Kanton Services s poslom v Facebooku je Gazprom Investholding zapisal, da so bila posojila Kantonu »namenjena splošnim podjetniškim namenom«.

»Gazprom podpira Kanton,« je povedal David Zweighaft, forenzični računovodja iz New Yorka, ki je delal za računovodsko podjetje Deloitte in kot pogodbenik za ameriško pravosodno ministrstvo. Zweighaft je na prošnjo ICIJ pregledal ključne dokumente.

Facebookov predstavnik za javnost je poudaril, da DST Global ni imel nadzora nad družbo. »Posebno je vredno poudariti, da DST kot pasivni vlagatelj ni imel glasovalne pravice in mesta v upravnem odboru,« je zapisal Facebook v izjavi. »Naložbo so izvedli pred osmimi leti, DST Global pa je odprodal vse svoje naložbe v Facebooku. Njihova nalaganja so se končala pred petimi leti, ko se je podjetje uvrstilo na borzo.«

Kanton Services je podjetje s številnimi povezavami z Usmanovom. Razkriti dokumenti, ki jih je pregledal ICIJ, kažejo na to, da so bile njegove delnice vsaj do leta 2009 last upravitelja naložb Leona Semenenkova, ki je znan kot Usmanov poslovni partner.

Rollo Head, Usmanov predstavnik za javnost, je povedal, da je bil Usmanov »zelo uspešen vlagatelj v ruske in mednarodne naložbe, v katere je nalagal svoja in izposojena sredstva«.

Head je dejal, da naložbe v Facebook in JD.com niso vsebovale denarja, ki bi bil izposojen od državnih institucij. Predstavnik je tudi pojasnil, da Usmanov kot pasivni vlagatelj v Milnerjeve posle ni imel nadzora nad skladom DST in njegovimi naložbami.

Posel s Twitterjem

Poleg tega, da je bil Kanton Services prisoten v Milnerjevem poslu, je odigral tudi vlogo v naložbi v Twitter.
Na podlagi javnih zapisov poslovnega registra na otoku Man je razvidno, da je VTB julija 2011 investiral najmanj 191 milijonov dolarjev v zameno za večino delnic DST Investments 3, ki je naložbeni nosilec s sedežem na otoku Man.

Istega meseca je Milner uporabil DST Investments 3 za financiranje skoraj polovičnega deleža DST Global v Twitterju. Kanton Services je bil tudi delničar v DST Investments 3, vendar je prispeval k poslu zelo malo denarja.
Na podlagi dokumentov je razvidno, da je VTB nekaj mesecev po Twitterjevi prvi ponudbi delnic na borzi konec leta 2013 večino svojih delnic v DST Investments 3 preusmerila v Kanton Services.

Predstavnik za javnost DST Globala je zavrnil posredovanje specifičnih informacij glede poslov Kanton Services z VTB.

V izjavi za javnost je Twitterjev predstavnik za javnost povedal, da je DST Global »v Silicijevi dolini znano podjetje« in da je podjetje za družbene medije preverilo vse svoje vlagatelje.

Kushnerjevo zagonsko podjetje

Milnerjeve naložbe v ameriška podjetja pa se niso omejila zgolj na velike družbe v Silicijevi dolini.

Milner je bil leta 2015 eden od izpostavljenih vlagateljev v Cadre, nepremičninsko tehnološko podjetje, katerega soustanovitelj je Jared Kushner, zet Donalda Trumpa in njegov svetovalec. Podjetje sta leta 2011 ustanovila Kushner, njegov brat Joshua in še nekaj podjetnikov.

Milner je dejal, da je vložil 850.000 dolarjev lastnega denarja. Povedal je tudi, da DST Global ni vložil v to podjetje.

Z velikimi vložki zunanjih vlagateljev je vrednost Kushnerjevega podjetja zrasla na 800 milijonov dolarjev.

Bela hiša in Kushnerjevo podjetje Cadre sta odklonila komentar na zgodbo. 

Milner je dejal, da je srečal Jareda Kushnerja na neki konferenci in da ni še naprej vlagal v Cadre. Povedal je, da njegova vlaganja v podjetje predsednikovega zeta »niso drugačna« od njegovih drugih vlaganj. Gre za posel, in ne politične povezave.

V mladosti ga je njegov oče opozoril: »Prosim te, da se ne vpletaš v politiko.«

»Ko sem preživljal svoje življenje v Sovjetski zvezi,« je povedal Milner, »je to opozorilo postalo moj način delovanja takrat in je tudi zdaj.«