⇑ Novinarski nadzor
Prejšnji teden je 48 novinarjev, ki so zastopali barve vseh 28 držav članic Evropske unije, objavilo spletni iskalnik, ki državljanom EU omogoča, da prek njega poiščejo svoje evroposlance in preverijo, ali imajo lokalno pisarno. Pretežno za pisarniške stroške tem namreč evropski parlament vsak mesec plača 4342 evrov kot dodatek za splošno porabo, s katerim naj bi poravnali stroške najema in upravljanja pisarne, pisarniških potrebščin, naročnin internetnih in telefonskih ponudnikov, čiščenje in podobno.
Novinarji, zbrani v projektu Evroposlanci, so evroposlanske lokalne pisarne preiskovali v vseh državah EU in pri tem ugotovili, da teh kar tretjina evroposlancev sploh nima ali pa jih je bilo nemogoče izslediti. Niti evropski parlament sam ne ve, ali in kje imajo evroposlanci svoje lokalne pisarne. Toda kljub temu, da jim vsako leto za te namene izplača 39 milijonov evrov, parlament te porabe ne nadzira. Pravijo, da bi bil nadzor predrag. In tako so ga namesto evropskega parlamenta izvedli novinarji. Tako rekoč zastonj.
⇓ Politika nad zakonom
Fabianijeva je tako pred dnevi odstopila kot predsednica LDS, češ da je v nasprotju interesov, a ne zaradi predsedovanja politični stranki, temveč zato, ker je članica Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE). To je maja postalo evropska politična stranka, statut LDS pa članom preprečuje, da bi bili hkrati člani druge politične stranke.
Uredništvo Flopa tedna čestita Fabianijevi in jo toplo pozdravlja. Strinjamo se, da je spoštovanje statutov političnih strank pomembnejše od zakonitega delovanja diplomatov prvega ranga.