Po objavi članka o tem, kako pogosto se v domovini službeno mudi Jelko Kacin, veleposlanik pri Natu, smo pri ministrstvu za zunanje zadeve pridobili še podatke o tem, kako pogosto je bil službeno v Sloveniji njegov predhodnik Andrej Benedejčič. Ta se je od septembra 2011 do julija 2015, torej v nekaj manj kot štirih letih, doma mudil enajstkrat. Kacin je v slabem letu dni od začetka mandata domovino obiskal devetkrat. Benedejčič je v štirih letih na domači strani Alp službeno preživel 49 dni, od tega šest sobot in šest nedelj, Kacin pa v prvem letu nove službe 38 dni, od tega devet nedelj in sedem sobot.
Za Benedejčiča nismo dobili podatkov o tem, kdaj je prihajal v domovino in kdaj se je vračal. Tako ne vemo, ali ni morda na kakšen dogodek priletel šele zvečer, da bi mu iz tega razloga lahko zmanjšali število dni, preživetih v domovini. Pri podatkih o Kacinu smo namreč ta dejstva upoštevali in število dni, ki jih je službeno preživel v Sloveniji, ustrezno odšteli.
Analiza njunih potovanj v Slovenijo kaže še, da se je Benedejčič v dveh primerih, ko se je dogodek končal v petek, v Bruselj vrnil istega dne, v dveh primerih pa je na ponedeljkov dogodek pripotoval šele v nedeljo. V domovini je dlje kot štiri dni ostal zgolj med posveti slovenske diplomacije. Če zadnje izvzamemo, se je največkrat zadržal dan ali dva, Kacin pa po štiri dni. Ta si je potovanje nekajkrat podaljšal čez konec tedna, saj ga je v naslednjem tednu doma čakala še kakšna dodatna obveznost.
Ob obisku generalnega sekretarja Nata v Sloveniji leta 2012 je Benedejčič v domovini preživel dva dni, leta 2014 štiri, leta 2015 pa prav tako dva. Kacin se je za priprave na februarski obisk pomočnika generalnega sekretarja, pogovore s ključnimi deležniki in kasneje za sam obisk doma mudil dvakrat po štiri dni. Benedejčič je 11. septembra 2014 zaradi očitkov, da naj bi vohunil za Ruse, moral priti v Ljubljano, a se je še istega dne vrnil v Bruselj.
Na zunanjem ministrstvu poudarjajo, da števila njunih obiskov Slovenije ne moremo primerjati, saj so bile varnostne razmere v času, ko je bil Benedejčič veleposlanik pri Natu, popolnoma drugačne od današnjih. Se strinjamo. Toda postavlja se vprašanje, kaj konkretno je z varnostnega vidika Kacin spremenil z obiskom državne proslave (Benedejčič se je v štirih letih službeno ni udeležil niti enkrat) in na primer z ogledom letališča Cerklje ob Krki, kamor je odšel na povabilo ministrstva za gospodarstvo.
***
Andrej Benedejčič, izredni in pooblaščeni veleposlanik, stalni predstavnik Slovenije pri OZN, OVSE in drugih mednarodnih organizacijah na Dunaju se je odzval na zapis, da je bil pred dvema letoma deležen "očitkov, da naj bi vohunil za Ruse". Pojasnil je, da ta navedba ne drži: "Nihče mi ni nikoli ničesar očital, še najmanj pa kakšno vohunjenje. Vse to je že 12. 9. 2014 na podlagi uradne informacije zveze Nato podrobno pojasnil zunanji minister članom Odbora za zunanjo politiko Državnega zbora Republike Slovenije.
***
Očitek glede vohunjenja smo povzeli po objavah medijev iz septembra 2014.