Deloindom: Odprta vrata – urbano zatočišče

Staromeščanskemu stanovanju z začetka prejšnjega stoletja v osmem dunajskem okraju so novo podobo vdihnili trije slovenski arhitekti, Alenka Korenjak, Ana Grk in Blaž Kandus iz biroja Kombinat arhitekti.

Objavljeno
11. november 2016 14.36

Visoki stropi, leseni tlaki in prostornost so zdaj okvir sodobnega, svetlega in zračnega stanovanja, ki so ga uredili za mlad urbani par, navdušen nad kolesarjenjem.

Staromeščansko stanovanje je bilo že v preteklosti spremenjeno, ob zdajšnji prenovi pa so minimalno posegali v tloris. Odstranili so le dve predelni steni in tako pridobili velik osrednji prostor s pogledom na ulico ter nove povezave med prostori. Pri zasnovi so arhitekti izhajali iz želja naročnikov, ki sta imela zahteve glede postavitve koles v samem stanovanju. Prav tako sta si za čas, ki ga preživljata doma, želela osrednji prostor s pogledom na ulico. Arhitekti so zato zasnovali večnamenski prostor, ki združuje kuhinjo, jedilnico, delovno sobo in je središče domačega dogajanja. Zaznamuje ga dolg element, ki se razprostira od stene do stene, hkrati pa opravlja različne vloge. Najprej je kuhinjski pult z delovno in kuhalno površino ter pomivalnim koritom, nato delovni prostor in nazadnje kotiček za sedenje. Tako so bolj povezali stanovanje z ulico, in kakor pravijo, je bil to ključni element ureditve, ki je postal tudi najbolj prepoznaven kos. V tem delu je posebna tudi jedilna miza. Čeprav sta stanovalca dva, sta si želela večjo mizo, ki je prav tako večnamenska.

Pohištvo v osrednjem prostoru je odprto, lahkotno, svetlo, ni klasičnih kuhinjskih elementov, ampak zgolj odprte police, s katerih je vse na ogled. Tako so želeli ohraniti vtis prostornosti in odprtosti. Temu sledi tudi izbor barv, ki so svetle. Poleg bele barve in naravnega odtenka lesa se na stenah pojavi svetlo siva.

Pravo nasprotje je spalnica, ki ima povsem drug značaj. Odeta v temno modro barvo deluje kot gnezdo, umirjeno zatočišče, ki se skriva za zaprtimi vrati. Prehod do nje so izkoristili za vgradne omare, ki predstavljajo glavnino shranjevalnih površin.

Celoten članek si lahko preberete v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.