Poletje nam je po nekaj letih prineslo veliko dežja in vlage, na kar smo že pozabili. Prepričana sem, da se bomo vsakih nekaj let še vedno srečevali s takšnimi razmerami. Naučiti se moramo prilagajati vremenu, ne pa vsako leto znova tožiti, da je vse narobe. Razglejte se po vrtu: solata, blitva, fižol, korenček, peteršilj, rdeča pesa, celo paprika in druge plodovke so lepo rodili. Paradižnik pa žal toliko dežja ne prenese. Res so nekatere vrtnine končale svoje življenje prej, kot smo navajeni, vendar lahko prazne gredice še vedno zasadimo in zasejemo s številnimi rastlinami.
Nekatere bodo namenjene prezimljenju in spomladanskemu pridelku, druge bomo pobirali še letos. Med njimi je tudi nekaj takih, ki jih manj poznamo, a so zanimive in uporabne. Puščanje nezasajenih gredic je namreč najslabše ravnanje z zemljo. Tako jo izpostavimo vsem vremenskim ujmam, skupaj z živim svetom, ki jo naredi rodovitno. Zaradi tega se lahko težave iz letošnjega leta (zbijanje zemlje, fiziološke motnje nekaterih vrtnin) prenesejo tudi v prihodnja leta.
Več o posameznih sortah in kako ravnati z že posejanimi prezimnimi vrtninami preberite v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.













