Deloindom: Travne korenine potrebujejo zrak

Zdravo zelenico lahko vzdržujemo tudi pri sebi doma.

Objavljeno
11. april 2016 11.16

Z vrtno trato lahko poudarimo cvetlične gredice, na njej lahko uredimo igrišče za otroke in odrasle ali oazo za sproščen počitek. V Sloveniji si resda težko izpolnimo željo po nežni, počesani angleški trati, kakršne videvamo v tujih vrtnarskih revijah, saj je zanjo najbolj zaslužno podnebje s pogostim dežjem in temperaturami, ki tudi pozimi omogočajo vegetacijo. A kljub drugačnim razmeram lahko zdravo zelenico vzdržujemo tudi pri sebi doma. Načrtujemo jo na površinah, kjer so razmere primerne za rast trave.

Zračenje

Ker travne korenine potrebujejo zrak, je trato priporočljivo prezračiti že zgodaj spomladi, ko sneg skopni in zemlja ni več premočena. To lahko naredimo tudi aprila, pomembno pa je, da prej nizko pokosimo. Za prezračevanje so primerne nožaste grablje, ki odstranijo s površine odmrle ostanke trav, plevele in mah, na manjših površinah lahko rušo luknjamo z vilami, vsakih 30 centimetrov v dolžino, in jih potem močno pregrabimo, za večjo zelenico pa si omislimo manjši rotacijski prezračevalnik, ki v rušo zarezuje jamice. S tem opravilom ustvarimo zračne pore, ki dajejo zrak in prostor za razvoj korenin. Nato po trati potresemo namenski kremenov pesek (od štiri do osem litrov na kvadratni meter) in ga z metlico spravimo v luknje med travo. Sledi gnojenje s specialnim gnojilom, in če je treba, travo dosejemo.

Gnojenje

Za prvo spomladansko gnojenje izberemo gnojila, ki vsebujejo predvsem dušik. Najboljša so tista, ki se počasi sproščajo od šest do devet mesecev, omogočajo enakomerno rast trav in se ne izpirajo v podtalnico. Če uporabimo ta, je potrebno le še eno gnojenje pred zimo (septembra), ko izberemo pripravek z večjo vsebnostjo kalija in fosforja, ki ugodno vpliva na prezimitev. Če uporabimo gnojila za trato, ki delujejo le mesec ali dva, moramo ponoviti še vsaj dvakrat med rastjo. Če so prvi pomladni meseci suhi in vetrovni, je priporočljivo, da trato po prvem gnojenju tudi zalijemo. Poleti zmanjšamo ali celo opustimo gnojenje ter tako omogočimo trati, da v vročini počiva. Spet jo gnojimo septembra. Namesto mineralnih gnojil lahko uporabimo kompost, ki ga enakomerno potresemo po površini. Prednost organskih gnojil je, da pri njih ni nevarnosti, da bi hranila sprostila v največji vročini in travo požgala.

Več o izbiri semena, košnji in zalivanju preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.