Deloindom: Vlaga in plesen v stanovanju - nevidni sovražnik

Pozanimali smo se, kakšne zdravstvene težave povzročajo plesni v stanovanju in zakaj je nujno naravno prezračevanje ter izbrskali nekaj uporabnih nasvetov starih mam na temo vlage.

Objavljeno
09. maj 2017 17.05
Petra Grujičić
Petra Grujičić

Prof. dr. Marjeta Terčelj ob vodenju Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergije Interne klinike UKCL raziskuje vpliv biomase gliv na imunski sistem človeka v povezavi z nekaterimi boleznimi dihal, kot sta sarkoidoza in astma. Sarkoidoza je redka bolezen, ki lahko prizadene več organov, a je vzrok za njen nastanek do zdaj v celoti nepojasnjen. Pri svojem dolgoletnem kliničnem delu je opazila, da lahko plesni v domačem okolju bolnika pri razvoju in poteku sarkoidoze pomembno vplivajo na imunski sistem, pri nekaterih bolnikih z astmo pa na poslabšanje astme ponoči.

Jim težave povzročajo plesni, ki jih na zidovih naših domov lahko vidimo? »Tudi te jim lahko, vendar je težko reči, da samo te. Na zdravje negativno vplivajo tudi tiste, ki so v vlažnih zidovih starejših zgradbah in hišah brez ustrezne hidroizolacije. Teh ne vidimo vedno, imajo pa prostori poseben vonj, čeprav so čisti. Plesni se zadržujejo tudi v starih vzglavnikih, neprezračenih vzmetnicah in posteljnih pokrivalih, zavesah in preprogah,« pojasnjuje dr. Marjeta Terčelj.

Plesni so večcelične glive, vendar takrat, ko govorimo o njih, ne govorimo le o »živih črnih« plesnih, ampak tudi o »drugih razpadlih delih gliv, tudi že mrtvih, ki vsebujejo mnoge druge snovi. Te že znano vplivajo na imunski sistem, čeprav pri različnih ljudeh različno. Tej vsebnosti živih gliv in fragmentov že delno razpadlih gliv, trosov in hif ponavadi rečemo biomasa gliv.«

Če pogosteje kihate, kašljate, imate občutek, da ste prehlajeni, vas srbi v nosu ali imate včasih tudi glavobol, vendar se stanje malo izboljša in potem spet poslabša, je dobro, da pomislite, ali bi bilo mogoče, da je vaš dom preobremenjen z biomaso gliv, opozarja dr. Terčeljeva. »Saj tu ne gre za preobčutljivost na plesni. Na imunski sistem, klinične znake in dihala lahko vpliva povečana količina biomase gliv.«

K dr. Terčeljevi so se po pomoč zatekli bolniki, ki se jim je sredi noči poslabšala astma. V okviru študije, ki jo je objavila tudi v tuji strokovni literaturi, je v njihovih domovih, predvsem v spalnicah, merila vsebnosti biomase gliv. »Pri bolnikih s težjimi nočnimi napadi astme so bile veliko višje kot pri tistih, ki napadov nočne astme niso imeli.« Astmatiki, ki napade doživljajo tudi ponoči, naj torej ne bodo pozorni le na hišno pršico, ampak tudi na plesen v svoji spalnici, zlasti na »plesni v posteljah, pokrivalih, preprogah in starem pohištvu. V vseh je lahko velika količina biomase gliv.«

Več o pomenu naravnega zračenja in nekaj uporabnih receptov starih mam najdete v novi številki priloge Deloindom.