Festival Top Vino: Čarmanov top 5 izbor

V organizaciji podjetja eVino in Gašperja Čarmana prihaja v sredini oktobra vinski festival čisto novega formata.

Objavljeno
08. oktober 2016 19.07
Enolog in lastnik blagovne znamke Evino Gašper Čarman.V Ljubljani 20.5.2015
R. O. K.
R. O. K.
Obiskovalci bodo v ponedeljek teden na Top Vinu lahko okušati vina 65 vinarjev, ki sodijo v svetovni vrh. Napovedujejo tudi več kot 30 premiernih predstavitev. Čarman je za OK naštel pet »nastopajočih«, ki najbolj vznemirjajo njegov okus – torej okus najboljšega slovenskega sommelierja.

Champagne Pol Roger vintage 2006

»Prestižna šampanjska hiša bo na festivalu predstavila kar tri svoje imenitne šampanjce. Brut, Brut vintage 2006 in fenomenalni, meni ta trenutek celo najljubši, Rose 2008. Pol Roger je šampanjska hiša, ki jo je oboževal že sir Winston Churchill, zato so po njem poimenovali svoje najboljše vino, ki pa je žal pridelano v tako majhni količini, da ga na festivalu ne bodo točili. Zagotovo pa so vsi trije omenjeni vredni pokušanja, tako kot drugi šampanjci iz hiš Ruinart, Delamotte in Serge Mathieu.«

Chateau Pontet Canet

»Izjemna vina iz francoske pokrajine Bordeaux v zadnjih letih dosegajo fenomenalne ocene. Letnika 2009 in 2010 sta bila ocenjena s sto točkami pri priznanem kritiku Robertu Parkerju, a sta žal razprodana. Za vse, ki bi si želeli pokusiti skoraj najboljše, kar Bordeaux danes ponuja, bosta na voljo letnika 2011 in 2012. Pontet Canet je biodinamičen od leta 2005, za obdelavo vinogradov uporablja konje, vina pa zori v betonskih jajčastih sodih.«

Stonestreet Estate Cabernet Sauvignon

»Kalifornijska klet, po vsem svetu znana predvsem po svoji rdeči rujni kapljici, a tudi njihovi chardonnayji so izjemni. Jess Jackson je v poznih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja kupil velikansko posest vinogradov prav na vrhu hriba v dolini Sonoma, kjer danes pridelujejo nekatere najboljše cabernet sauvignone na svetu. Stonestreet je del grupacije Jackson Family Wines, ki bo na festivalu predstavila še nekaj zanimivih vin, tudi izjemen modri pinot iz Oregona, imenovan Siduri.«

Gašper malvazija 2015

»Na malvazijo Gašper sem še posebno ponosen, saj je potrditev pravilne odločitve o resegmentiranju svoje lastne blagovne znamke vin. Vesel sem, da se je med ljudmi tako lepo uveljavila, četudi ne velja za tipično briško sorto. Nanjo sem ponosen tudi zato, ker je točno takšna malvazija, kot sem si jo zamislil, in ker je prejela celo 91 točk v priznani britanski reviji Decanter. V kozarec jo točijo tudi gostom v številnih britanskih restavracijah, tudi petih Gordona Ramsayja, ter v treh verjetno kar najbolj sommelierskih lokalih v Londonu, ki se imenujejo 28-50. Gašper malvazija 2015 bo na festivalu (poleg mnogih drugih vin) tudi premierno predstavljena, saj je zdaj na trgu še letnik 2014.«

Ornellaia

»V obmorskem delu italijanske Toskane je kraj Bolgheri, kjer so doma tako imenovani supertoskanci. To so rdeča vina, pridelana večinoma iz treh sort: cabernet sauvignon, cabernet franc in merlot. Ta vina so si pot na vrh začela utrjevati v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, danes pa veljajo za vrhunska povsod po svetu, še posebno v Aziji. Spadajo med bolj cenjena vina, pa naj gre za poznavalce ali zbiratelje. Sam sem zelo ponosen, da se bodo udeležili festivala ter tudi osebno predstav­ljali svoja tri vina: Le Volte, Le serre Nuove in svoje najbolj prestižno vino Ornellaia.«