Jernejkitchen: Izboljšati se da vse, še mlečni riž

Januarja nas Maja Galuf in Jernej Zver učita pripraviti znamenite kruhke z luknjo, bagle, in »sfrizirati« mlečni riž.

Objavljeno
14. januar 2017 11.36
K. C. R.
K. C. R.
Maja Galuf in Jernej Zver sta tandem izvrstnega bloga z imenom Jernejkitchen. Bralce OK bosta do pomladi popeljala s slastnimi recepti in čudovitimi fotografijami. Januarja nas učita pripraviti znamenite kruhke z luknjo, bagle, in »sfrizirati« mlečni riž. V fokus danes postavljamo Jerneja: je šolani kuhar in računalničar, po potrebi tudi stilist za hrano, predvsem pa mladenič, ki je po svojem značaju popolnoma nasproten svojemu priimku. Februarja nas bo Maja nekaj več naučila o skrivnostih fotografiranja.

Jernej, kateri trenutek bi izpostavili med tistimi, ki so vas najbolj oblikovali v kuharja, kakršen ste?

Poleg kuhanja pri Ani Roš in drugih slovenskih mojstrih je bil ključen trenutek tudi sodelovanje na festivalu na Azorih: kuhanje z desetimi chefi, ki prihajajo z različnih koncev sveta. Enako sestavino so uporabili na čisto svoj, unikaten, drugačen način in prav vsaka končna jed je bila fantastična. Posledica te izkušnje je bilo moje zavedanje o pomembnosti tega, da ostanemo zvesti sami sebi, svoji dediščini, vzorcem, okolju, saj je to dovolj, da ustvarimo odlično, vrhunsko jed.

Kakšna »veja« kuharije, mislite, pri nas manjka, kaj bi se obneslo kot tržna niša?

Verjamem, da je mogoče vsako vejo kuhanja spremeniti v uspešno tržno nišo, saj je ni stvari na svetu, ki je ne bi mogel izboljšati oziroma ji dati dodano vrednost. Najbolj pomembno je, da verjamemo v svojo idejo in sledimo svoji viziji, hkrati pa se prilagajamo trgu in poslušamo stranke.

Pripravljata se na odprtje lastne pekarne s kislim testom – ampak kaj pa je danes vajin kruh? Od česa preživita dva mlada človeka s takimi zanimanji, kot jih imata vidva z Majo?

Na kratko: vse talente, znanje, izkušnje in interese sva združila v skupno delo, podjetniško pot. Na dolgo pa to pomeni ogromno ur za računalnikom, nešteto ur vaje in preizkušanja v kuhinji, nenehno povezovanje in izobraževanje, predvsem pa strast do dela in vizija.

Kaj pa je pomembnejše, da lahko dobro upravljata blog: to, da znate dobro kuhati, ali to, da ste usposobljeni za delo s spletnimi stranmi?

Blog zahteva ogromno talentov, znanja, predvsem pa dela. Razmerje med kuhanjem in delom s spletnimi stranmi je kar 50:50. Bloger mora poznati upravljanje spletnih strani, analitiko, oglaševanje, kreativno pisanje, fotografijo, socialna omrežja in še bi lahko naštevali. Kot zapisovalec receptov pa mora imeti po drugi strani zelo dobro paleto okusov, poznati raznolike jedi in seveda biti kreativen.

Kakšni so trendi na področju kulinaričnih blogov v svetu in pri nas?

Če se osredotočim samo na kuhanje, hrano, bi rekel, da je tako v svetu kot pri nas trend sledenje praznikom in sezoni. Tako se januarja, na primer, pojavlja ogromno sadnih in zelenjavnih smutijev, juh, obar, zdravih prigrizkov in vročih napitkov.

Kaj radi jeste?

Vse, kar vsebuje kakovostne, lokalne sestavine in je dobrega, polnega okusa. Lahko je to solata iz divjih zelišč, opečenih na žaru, ali pa dobra domača pečenka z zeljem.

Za danes sta pripravila dva recepta: kako, da ste se odločila za mlečni riž? To je pa ja sladica, za katero nas večina misli, da ne potrebujemo recepta?

Tudi za jedi, ki jih obvladamo, prav pride recept. Tako lahko samo potrdimo, da jo pripravimo odlično, ali pa, po drugi strani, dobimo idejo, namig, kako jo izboljšati, jo narediti še boljšo, zanimivejšo. Midva sva na primer dodala višnje in za piko na i riž karamelizirala.

Zakaj ste izbrali riž arborio in ne klasičnega okroglozrnatega, ki ga ponavadi povezujemo z mlečnim rižem?

Rad imam mlečni riž, ki je polnega okusa, za to pa je potrebno daljše kuhanje in več polnomastnega mleka. Pri takšnem načinu kuhanja se okroglozrnati riž prekuha in ne more vpiti vsega mleka. Arborio pa vsebuje več škroba, se ne razkuha pri daljšem kuhanju in zato dobimo mlečni riž, ki ima teksturo rižote, ne potrebuje dodatnega sladkorja in je fino kremast.

Katera hrana, njena lastnost, obnašanje, vas je nazadnje presenetila?

Lani sva s Primorskega dobila zelo kakovosten domač kaki in vsega nisva mogla pojesti, zato sem z njim preprosto preizkušal različne stvari. Kaki je res čudovit, a premalo cenjen sadež. Zrel je sladek in ima enako teksturo kot marelična marmelada, odličen je tudi kot sadni kis, iz njega sem naredil sladko-kislo kombučo, pa tudi posušila sva ga nekaj. Izjemen sadež, s katerim se da veliko narediti.

Kaj je za vaju z Majo idealna januarska hrana?

Januarja se nama najbolj prileže topla, a vseeno lahka hrana. Oba obožujeva listnati ohrovt, zato se ta velikokrat znajde v različnih enolončnicah in kot priloga k različnim jedem, hkrati pa je poleg brstičnega ohrovta in solate edina zelenjava, ki jo lahko še vedno nabirava na domačem vrtu.