Odprta kuhinja: Mizica, pogrni pohorske dobrote!

Ivanka, Tinca, Helena in Lena so zaljubljene v vse, kar je pristno, domače, slovensko in sezonsko.

Objavljeno
28. maj 2016 23.57
OK Pri kovaču, Ivanka Vomer, Helena Kresnik Pažek, Lena Klinar, Tinca Vomer, 23.5.2016, Janževski vrh pri Podvelki
Mateja Kotnik
Mateja Kotnik
Na treh domačijah na Muti, na Janževskem Vrhu in na Tinjski Gori ponujajo vsaka svojo kulinarično zgodbo, vse tri skupaj pa po novem tudi skupno doživetje s sestavinami in recepti, ki se jim zdijo zanimive. »Čas je, da na turistični zemljevid postavimo tudi regionalno kulinariko,« so odločna pohorska dekleta.

Takole so si zamislile: Helena Kresnik Pažek iz Koroške hiše Pri lipi na Muti, od koder so krasni pogledi na pohorske vršace, bo na svoji domačiji gostom odprla vrata »štiblcov«, sobic z »valcanimi« stenami in starinskim pohištvom. Le čez prag jim bo treba stopiti do ene najstarejših cerkva, romanske rotunde sv. Janeza Krstnika, v zadnjem obdobju izjemno priljubljene med mladoporočenci, zato ne bo nič čudnega, če se bo v Helenini kleti tisti vikend nazdravljalo še paru, ki se je poročil. Do takrat, ko si bodo ogledali rotundo, bo Helena pripravila večerjo, ki jo je poimenovala Mizica, pogrni se: v glinastih posodah bo hkrati postregla od mežerlov z okisano repico in bučnicami do filejev postrvi v koruzni moki in ajdove kaše z zelenjavo. Zraven bodo še svinjska ribica s slivovo omako in slanimi sirovimi štruklji ter jelen v sadni omaki in hruške na žaru. Vse domače in preprosto, postreženo tako, da bodo lahko gostje zajemali malo tega in malo onega ali pa kar vse po vrsti.

Lenini bučni pralineji

S kulinariko bo prežeto tudi naslednje jutro. Za zajtrk bodo pripravili »kiblflajš«, domače maslo in marmelade in več vrst sveže pečenega domačega kruha, v skodelicah pa zeliščni čaj ali bezgov sok. Krepak zajtrk bo nujen za pot do Maribora, do Hiše Stare trte, na pokušino izbranih vin. A previdno, dan se bo komaj začel in na Tinjski Gori bodo prav tako točili vino. Nekaj kilometrov iz Slovenske Bistrice na obronkih Pohorja, kjer ne raste le gozd, ampak tudi vinska trta, ponujata kulinarične užitke in hiša vina mlada in ambiciozna Lena Klinar in Primož Gregorič. Ona ni kuharica, a vseeno kuha, on pa je izučen kuhar, a se večinoma ukvarja z vini. Gora pod lipo, kakor se imenuje njuna domačija, spoštuje tradicijo, a se v kulinariki spogleduje z modernim. Lena in Primož pridelujeta ajdo, piro in buče. Hišna posebnost so bučni pralineji iz hrust­ljavih karameliziranih bučnih semen, oblitih s temno čokolado, ter hišna vina pod blagovno znamko Vino Gregorič.

Kovačeva teta kuhala za škofa

Ko se bo dan začel prevešati v večer, bodo na domačiji Pri Kovaču ob cesti, ki iz Podvelke vodi proti Ribnici na Pohorju, čez hrib torej, že razpihali ogenj v obnovljeni dvesto let stari domačiji. Ivanka bo že dan prej skrbno začinila meso, ki se bo več ur peklo na velikem odprtem kurišču pod železnim zvonom. Še pred nekaj leti so Vomarjevi oklevali, ali naj kovačijo porušijo ali obnovijo. »Iz spoštovanja do naših prednikov smo se odločili za obnovo. Z možem sva vesela, da nama je obnova uspela, še bolj pa, da najin trud nadaljujejo vse tri hčerke, še posebno najmlajša, Tinca, ki kot absolventka visoke šole za gostinstvo in turizem vidi v tej kovačiji tudi svojo poslovno priložnost,« je povedala Ivanka.

Pri Kovaču strežejo kovaško malico. Takšno, kakršno si je nekoč kovač na kurišču, kar med delom, pripravil sam: spekel si je kakšen kos mesa, pa cel krompir, za posladek si je na ognju popekel še jabolko. »Kovačeve tete ni več. Bila je izjemna kuharica. Nekaj let je kuhala za škofa in duhovnike v Mariboru. Tudi moja babica se je znala zavrteti za štedilnikom. Od obeh sem se veliko naučila,« je povedala Tinca in na ogenj naložila še nekaj polen. Če bi kdo želel, bi lahko prespal kar nad kovačijo, a do Heleninih štiblcev ni daleč.

Knapovska košta

Po dveh dneh kulinaričnih doživetij, ki so jih dekleta poimenovala Okusi Pohorja – ampak neodvisno od drugih »okusov«, ki jih pripravljajo turistične organizacije po posameznih slovenskih regijah –, bi kdo dobil občutek, da mu Koroška nima več kaj pokazati ali položiti na krožnik. Pa ni tako. Globoko v nedrjih Pece, kjer so stoletja kopali svinčevo in cinkovo rudo, obiskovalca presunejo rudarske zgodbe, zunaj na svetlobi pa navduši knapovska »košta«. »Sezona je ves čas, zato je vseeno, kdaj pridete,« je skupine kulinaričnih navdušencev v imenu deklet pod vznožje Pohorja povabila Helena Kresnik Pažek.

Helenin file postrvi v koruzni moki
Za štiri

Sestavine:

  • 800 g filejev potočne postrvi
  • 200 g ajdove kaše
  • 100 g sveže zelenjave (rumeno in rdeče korenje, grah, zelena)
  • žlička masla
  • 6 dl vode
  • oljčno olje

Priprava:

  1. Na maslu popražimo zelenjavo in kašo. Zalijemo z vodo, solimo in pustimo, da zavre. Kuhamo na šibkem ognju, dokler voda ne povre. Takrat je kaša kuhana.
  2. File postrvi osušimo, solimo, poval­jamo v koruzni moki in spečemo na oljčnem olju.